ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 17:50

Davutoğlu: "Gazze'de kendi evimizdeyiz"


Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanları Gazze'de bir araya geldi.
    
Davutoğlu, ''Bugün biz kendi evimizdeyiz ve kendi ailemizin sıkıntılarını paylaşmak için buradayız'' diyerek, Filistin halkına desteğini vurguladı.
    
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Filistin'deki, Gazze'deki, Doğu Kudüs'teki kardeşlere hitaben yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
    
''Mesajımızı şudur: Ne olursa olsun, hangi baskı ve zulüm olursa olsun, sizlerle dayanışmamız bitmeyecektir. Sizler sadece kendi onurunuz için değil, bütün insanlığın onuru için mücadele ediyorsunuz. Allah ve bütün insanlık şahit olsun ki sizi bu mücadele de yalnız bırakmayacağız. Acılarınız acımızdır, kaderiniz kaderimizdir, geleceğiniz geleceğimizdir. Bilin ki dökülen her kanın acısı, Anadolu'daki 75 milyon insanın yüreğinde büyük yaralar açmaktadır. İnşallah bu işgal bitene kadar, Kudüs özgürlüğüne kavuşana kadar bu mücadelede yanınızda olmaya devam edeceğiz.''
    
     Uluslararası topluma ve BM'ye mesaj
    
Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri ve Arap Birliği üye ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Gazze'yi ziyaret ederek, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler'e bir mesaj vermek istediklerini ifade etti.
    
Davutoğlu, ''Uluslararası topluma şu mesajı iletmek istiyoruz: Sizler, İsrail'in bu zulümlerine sessiz kalabilirsiniz. Hatta bu zulümleri meşru gösterecek açıklamalarda yapabilirsiniz ama bilin ki insanlık vicdanı ve tarih, İsrail'in bu zulmünü mazur görenleri hiçbir zaman affetmeyecektir. Bilin ki bizler, Arap dünyası, Türkiye ve İslam dünyası, bu haksızlıklara karşı omuz omuza durmaya devam edecektir'' diye konuştu.
    
Davutoğlu, uluslararası toplumdan ve BM'den taleplerini şöyle sıraladı:
    
''İsrail, bu saldırıları derhal durdurulmalı ve aynı zamanda da Gazze üzerindeki bu insanlık dışı ambargoda derhal kaldırılmalıdır. Gazze'nin İsrail tarafından bir açık hava hapishanesi haline dönüştürülmesine izin verilmemelidir. Burada bu insanlık dışı ablukayı kaldırmak için canlarını feda eden Mavi Marmara şehitlerine de selam olsun diyorum. Biz hep beraber bütün bir insanlık alemi olarak, Arap dünyası, İslam dünyası ve Türkiye olarak hep beraber bu ablukanın kaldırılmasına kadar omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

Son olarak şunu da söylemek isterim ki: Filistinli kardeşlerimiz, Gazzeli kardeşlerimiz bilsinler ki karanlığın en yoğun olduğu gece anı aynı zamanda sabaha en yakın olan andır. Sabah yakındır. Özgür günlerde de uyanacağınız sabahta da beraber olmak üzere sizleri Allah'a emanet ediyoruz.''

    
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER