ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Ağustos 2014 Salı 18:49

Davutoğlu, Gazze için Suudi Arabistan'da

Davutoğlu, Gazze için Suudi Arabistanda

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) Gazze'ye yönelik insani yardımların artırılması, Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması, İsrail'in saldırılarının önlenmesi ve Gazze'nin yeniden inşaasını da içine alan 7 maddelik eylem planı sunduklarını açıkladı.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) Gazze'ye yönelik insani yardımların artırılması, Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması, İsrail'in saldırılarının önlenmesi ve Gazze'nin yeniden inşaasını da içine alan 7 maddelik eylem planı sunduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genişletilmiş İcra Komitesi Toplantısı'na katılmak için geldiği Cidde'de gazetecilerin sorularını cevapladı.

İsrail'in Gazze'deki saldırıları yoğunlaştığı günlerde Türkiye'nin çok geniş kapsamlı bir inisiyatif başlatığını dile getiren Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, BM İnsan Hakları Konseyi'nin acil toplantıya çağrılması yanında İİT Genişletilmiş İcra Komitesi toplantısı için acil çağrıda bulunduklarını hatırlattı.

Davutolu, bir önceki toplantının haziranda yapıldığını hatırlatarak, bugünkü toplantıda son gelişmeleri gözden geçirdiklerini dile getirdi.

"Birinci adım, Gazze'ye insani yardımda bulunmak"

"Burada her şeyden önce bir dayanışma sergilendi. Sergilenmesi zaruri olan bir dayanışma" ifadesini kullanan Davutoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada sadece sözlerle değil gerçekte ve fiiliyatta da herkesin Gazze'nin yanında olması, Filistin'in haklarını desteklemek konusunda hiçbir tereddüte mahal bırakmadan açık bir tutum sergilenmesi gerektiği vurgusunda bulunduğunu aktardı.

Türkiye'nin toplantıda 7 maddelik ortak eylem planı teklifinde bulunduğunu açıklayan Davutoğlu, "Eylem planının birinci adımı bütün ülkelerin elindeki bütün imkanlarla Gazze'nin yanında insani yardımda bulunması" diye konuştu.

İnsani ateşkes sürerken bütün İslam ülkelerini süratle Gazze'ye dönük insani yardım çalışmasını yoğunlaştırmasını gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, Türkiye'nin konuyla ilgili faaliyetleri hakkında bilgi verdiğini ifade etti.

Tedavi edilmek üzere dün 4 Filistinlinin Türkiye'ye getirildiğini, bugün ise 40 yaralı Filistinlinin daha getirilmesi için yoğun çaba içinde olduklarını söyleyen Davutoğlu, yemek ihtiyacının yanı sıra elektrik ve su konularında da da yapılan çalışmaları anlattığını açıkladı.

"Sadece insani amaçlı değil, sürdürülebilir bir ateşkes için de.."

Planının ikinci maddesinin sürdürülebilir ateşkes olduğunu ifade eden Davutoğlu, "sadece insani amaçla değil sürdürülebilir bir ateşkes için ki bu ateşkesin mutlaka Gazze'deki ablukanın kaldırılmasını da içermesi gerektiğini" söyledi.

Davutoğlu, bu konuda İsrail'e yönelik uluslararası baskının artırılması, uluslararası forumlarda konunun dile getirilmesi gerektiğine de dikkati çektiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Gazze'nin altyapısının büyük bir sarsıntı geçirdiğini ve Gazze'nin yeniden inşaası ile ilgili bir uluslararası toplantı konusunda öncülük etmesi ve bu konuda bütün ülkelerin taahhütlerde bulunmasının planın üçüncü maddesini oluşturduğunu dile getirdi.

Dördüncü madde ile ilgili olarak BM İnsan Hakları Konseyi'nin Gazze'ye düzenlenen saldırıyla ilgili çok önemli bir karar aldığını hatırlatan Davutoğlu, maddenin "Gazze'ye dönük saldırılar çerçevesinde işlenen suçların incelenmesi noktasında BM'nin çalışmaların takip ve katkı hususunda İİT'nin öncü bir rol oynaması" olduğunu söyledi.

Filistin Uzlaşı Hükümeti'ne destek verilmesinin planın beşinci maddesini oluşturduğunu dile getiren Davutoğlu, "Bu çok önemli" diye konuştu. Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'la yaptıkları görüşmede uzlaşı hükümetine destek verilmesi konusunu detaylı olarak ele aldıklarını söyledi.

Davutoğlu, altınca maddenin ise, "BM'de kabul edilen Filistin devletinin uluslararası bütün forumlarda üyeliğinin tescili için geniş bir kampanya başlatılması ve Filistin'in artık Filistin yönetimi, Filistin Otoritesi gibi ifadelere değil Filistin devleti olarak bütün metinlerde yer alması ve Filistin Devleti olarak çağrılması" olduğunu dile getirdi.

Ahmed Davutoğlu, planın son maddesinin ise "Başkenti Kudüs olan özgür bir Filistin Devleti'nin 1967 sınırları içinde doğuşu yönündeki Kral Abdullah'ın 2002'de yaptığı insiyatifi ve Arap Barış Planı'nı da gerçekleştirecek şekilde özgür Filistin Devleti'nin doğuşu için İİT'nin her türlü diplomatik çalışmayı sürdürmesi" olduğunu belirtti.

Şu an en önemli konunun insani yardımların koordinasyonu olduğunu kaydeden Davutoğlu, Filistin Başbakanı Hamdallah'la yaptıkları görüşmede de konuyu ele aldıklarını söyledi.

"Şu an itibariyle de Türkiye, Kızılay'la, TİKA'yla, AFAD'la, Sağlık Bakanlığı'yla, bütün kuruluşlarımızla alandayız. Şu ana kadar, bir ayı geçen sürede yaptığımız toplam yardımlar 10 milyonu aştı" diye konuştu. Toplamda Filistin'e yapılan bütün yardımların ise 200 milyon doları aştığını ifade eden Davutoğlu, "Önümüzdeki dönem de daha yoğun bir yardım kampanyası için hazırlıkları sürdürüyoruz" dedi.

İkili temasları hakkında da bilgi veren Davutoğlu, Kuveyt Başbakan Yardımıcısı Şeyh Sabah Halid Al Hamad Al Sabah ile Irak'taki gelişmeleri ele aldıklarını, Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed El-Atiyye ile Filistin ateşkesi konusunda birlikte yürütülen çalışmaları ele aldıklarını aktardı. Davutoğlu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal ile de görüştüklerini açıkladı.

LIBYA'DA SERBEST BIRAKILAN VATANDAŞLAR

Davutoğlu, bugün Twitter hesabından duyurduğu, Libya'da kaçırılan Nazım Süpürgeci, Emrah Bahçeci ve Necip Fazıl Coşkunsu isimli vatandaşların serbest bırakılmasıyla ilgili de şunları söyledi:

"Maalesef çok uygunsuz şartlarda kaçırılmışlardı. Daha sonra da sürekli takip edildiler. Bu çerçevede Libya Dışişleri Bakanı değerli dostum (Muhammed) Abdülaziz'e de teşekkür ediyorum. Onla da defaatle görüştük. Bir çok girişimde bulunduk. Libya'daki güvenlik şartlarını olumsuz seyretmesi, çatışmaların artması sebebiyle son derece çetin bir dönem yaşadı vatandaşlarımız. Son 2-3 gündür bu faaliyetlerimizi yoğunlaştırmıştık. Dün itibariyle ilk olumlu haberler gelmeye başlamıştı, bugün başkonsolusluk yetkililerimiz bu 3 vatandaşımızı teslim aldılar. Biraz önce ben İİT toplantısına girmeden önce her üçüyle konuştum. Bu mutlu haberi aileleriyle ve ülkemizle paylaşmaktan büyük bir onur duyuyorum."

Türkiye'nin elindeki bütün imkanlarla şu ana kadar olduğu gibi bu olayda da vatandaşları ailelerine kavuşturma imkanı bulduğunu dile getiren Davutoğlu, "İnşallah aynı güzel haberi Musul'daki kardeşlerimiz için de alırız diyorum ve bütün bu çerçevede zorluk yaşayan vatandaşlarımızın devletlerine güvenerek sabırla beklemelerini tavsiye ediyorum. Bu vatandaşlarımıza ve ailelerine geçmiş olsun diliyorum. Bir kez daha inşallah böyle bir olayın yaşanmaması için de temennide bulunuyorum" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER