ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:19

Davutoğlu-Ban Ki-mun görüşmesi


Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, Genel Sekreter Ban Ki-mun ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu görüşmesinde, Ukrayna, Suriye ve Kıbrıs konularının ele alındığını belirtti.
BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Ban ve Davutoğlu'nun görüşmede, Ukrayna'daki durumla ilgili endişelerini dile getirdiğini, ülkenin toprak bütünlüğüne ve tüm toplulukların insan haklarına saygı gösterilmesinin önemine değindiklerini bildirdi.
Genel Sekreter Ban'ın, Ukrayna konusunda Davutoğlu'na, bazı tarafların bölge ve uluslararası toplum için çok ciddi sonuçları olabilecek aceleci eylem içinde olabileceği konusundaki kaygısını da d aktardığını söyleyen Dujarric, ayrıca Suriye konusunda, diplomatik ilerlemenin yetersizliğinden derin üzüntüsünü dile getirdiğini aktardı.
Dujarric, Ban-Davutoğlu görüşmesinde, Suriye'deki umutsuz insani durumu hafifletmek için alınabilecek önlemlerin de ele aldığını kaydetti.
Görüşmede ayrıca Kıbrıs konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Dujarric, Genel Sekreter Ban'ın, uzun süredir devam eden sorunun çözümünde Türkiye'nin rolünün önemini vurguladığını ve Kıbrıslı liderlerden, var olan olumlu ivmeyi devam ettirmek için tavizler vermeye hazır olduklarını göstermelerini umduğunu dile getirdiğini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER