ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:34

Davutoğlu: "AP’nin kararı iade edilecek"

Davutoğlu: "APnin kararı iade edilecek"

Bakan Davutoğlu, AP’nin kararına ilişkin sert bir açıklama yaptı.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Gezi Parkı olaylarıyla ilgili aldığı kararın kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu karar bize iletildiğinde aynen iade edilecektir."dedi.

Bakan Davutoğlu, AP’nin kararıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’nda basın mensuplarına açıklama yaptı. Davutoğlu, "Türkiye birinci sınıf demokrasidir. Evrensel değerlere hep saygıda bulunmuştur. Fikir gösteri özgürlüğü evrensel değerler arasındadır. Kaos ile demokrasi arasında tercih yapmak zorunda kimse bırakılmamalıdır. AP ekonomik kriz bağlamında ortaya konan gösterilerde benzer karar almadığını görüyoruz. Türkiye söz konusu olduğunda böyle bir tutum sergilemesi kabul edilemez. Samimi kitlelerle ile marjinal gruplar aynı olarak değerlendirilmiştir. Oryantalist bir tavırdır. Karar AP’nin kötü sicil olarak geçecektir. Türkiye devleti temel ilkeleri benimsemiş ve devam edecektir." diye konuştu.

Son derece dengesiz bir şekilde alınmış bir karar olduğunu savunan Davutoğlu,şöyle devam etti: "Türkiye her zaman özgürlükleri savunacaktır. Gezi Parkı’nda olan gençler ve sivil toplum temsilcileriyle marjinal gruplar arasına çizgi koyuyoruz. Türkiye’nin imajını ulaslararası alanda olumsuz etkilemeye yönelik çabalara izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin imajını düşürme çalışmalarına izin vermeyeceğiz. AP'nin aldığı kararı kabul edilemez buluyoruz. Bu karar bize iletildiğinde aynen iade edilecektir. Türkiye halkıyla kimseye üzerinden konuşmaz. Hiçbir ülke Türkiye ile üst dilden konuşamaz. İletildiğinde kendilerine iade edilecektir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER