ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 12:05

Davutoğlu: Allah onlara dayanma gücü versin

Davutoğlu: Allah onlara dayanma gücü versin


Kurban Bayramı namazını Konya'da ikamet ettiği mahalledeki Kürden İrşad Camii’nde kılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, namazın ardından cami cemaatiyle bayramlaştı, bayramını tebrik eden çocuklara harçlık verdi. Mısır, Filistin, Gazze, Myammar ve Somali’deki insanların çektikleri her acıyı yüreklerinde hissettiklerini belirten Davutoğlu, "Allah onlara dayanma gücü versin." dedi.

Davutoğlu, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, bir bayrama daha kavuşmanın sevincini yaşadıklarını belirtti. “Her şeyden önce Kurban Bayramı’nın ülkemize, İslam dünyasına, Konyalılarımıza, hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diyen Davutoğlu, “Dün Arafat’ta bugün de Kabe’de bulunan değerli kardeşlerimize haclarının kabulünü niyaz ediyorum. Geçen bayram olduğu gibi bu bayramda da Konyamızdayız. Hemşehrilerimizle bayramlaştık. Allah bütün bayramlarımızı bayram neşesiyle kutlamayı, idrak etmeyi nasip etsin. Her bayram aslında bir muhasebe dönemidir. Bu muhasebe döneminde maalesef güzel olaylar, gurur duyduğumuz güzel gelişmeler yanında büyük acılar ve ıstırapları da yaşıyoruz. İslam dünyasının bir çok köşesinde milyonlarca Müslüman kardeşimizin bayramı idrak edememenin ve biz de onların acılarını, ıstıraplarını paylaşıyoruz. Başta Suriye’deki kardeşlerimiz olmak üzere, Mısır’daki, Filistin’deki, Gazze’deki, Myammar’daki, Somali’deki ve dünyanın bir çok bucağındaki kardeşlerimizin çektikleri her acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Allah onlara dayanma gücü versin. Ve inşallah en kısa zamanda bu acılardan kurtulma imkanı sunsun. Suriye’nin her bir köşesinde İdlib’de, Dara’da, Hama’da, Humus’da, Şam'da kardeşlerimiz maalesef huzur içinde bayramı idrak edemiyorlar. Bu onların üçüncü Kurban Bayramı, bu şekilde idrak edemedikleri. Allah onlara en kısa zamanda bayramı hakkıyla kutlayacakları günleri nasip eylesin. Mısır’da ve diğer yerlerdeki kardeşlerimizin acılarının dinmesi konusunda da bize güç ve kuvvet versin. Sadece onların acılarını hissetme değil, onların acılarını dindirme imkanı da gücü de kudreti de bize nasip eylesin. Ailelerinden uzakta olan, şu veya bu vesile ile aileleri ile bayramlaşamayan kardeşlerimizin acılarını da hissediyoruz. Bir çok köşede yetimlerimiz, mültecilerimiz, Türkiye’de. Ailelerinden yuvalarından uzakta bayramı idrak ediyorlar. Misafir ettiğimiz kardeşlerimizle bayramlaşmanın ev sahibi olarak mutluluk ve gururunu duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

KAÇIRILAN PİLOTLAR

Lübnan’da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Davutoğlu, “Ayrıca yine bu dönemde ailelerinden uzakta olan kardeşlerimizin bir an önce ailelerine kavuşmaları için de büyük bir çaba içindeyiz. Gayret içindeyiz. Bildiğiniz gibi Lübnan’da iki pilotumuz bu bayramı ailelerinden uzakta geçiriyorlar. Lübnan’da kaçırılan bu pilotlarımız ile ilgili her türlü gelişimi yakından takip ediyoruz. Dün ben Lübnan Başbakanı ve Lübnan Meclis Başkanı ile tekrar bu konuyu ele aldım. Mutad, neredeyse haftalık bir şekilde onlarla görüşüyoruz. Ayrıca da büyük bir çaba ve gayret içindeyiz. Onlar da bize bu kardeşlerimizin bir an önce evlerine dönmeleri için ellerinden geleni yapma sözü verdiler. Büyük bir çaba ve gayret içindeyiz. Bu bayramı aileleri ile geçirmeleri için yoğun bir gayret gösterdik son günlerde. Ama şu anda mümkün olmasa da inşallah en kısa zamanda ailelerine kavuşmalarını diliyorum. Dün ben aileleriyle de görüştüm. Muhterem eşleriyle de görüştüm. İnşallah onları da ailelerinin yanlarına getirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. İnşallah bu da mümkün olur. İnşallah bir bayram neşesiyle bu bayramları idrak edeceğimiz bir an önce gelmesini niyaz ediyorum. ” dedi.

HOLLANDA MAÇI

Bu akşam Hollanda ile oynanacak milli maç ile ilgili görüşleri sorulan Bakan Davutoğlu; “Bir bayram günü bir maç. Güzel bir tevafuk. Son üç maçta millilerimiz olmaz denilen başarıları gerçekleştirdiler. Biz onların milletimize bir bayram hediyesi verme konusunda büyük bir gayret içinde olacaklarından eminiz. Bayram hediyesi vereceklerine de inanıyoruz. İnşallah güzel bir haber alırız akşama.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından evine kadar yürüyen Bakan Davutoğlu, bayramını tebrik eden çocukları sevdi ve bayramlaştı. Komşularıyla evine kadar yürüyen Bakan Davutoğlu burada gazetecilerle de bayramlaştı.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER