ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:21

"Dava açınca üniversite yönetiminin hışmına uğradı"


Görevde yükselme sınavına itiraz eden ve konuyu yargıya taşıyan Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Üniversitesi Temsilcisi Caner Yahya Boyar, bir yıl süreyle Vize Meslek Yüksekokulu’na görevlendirildi. Bu görevlendirmeyi 'üniversite yönetiminin hışmına uğramak' olarak değerlendiren Boyar'ın, görevlendirme işleminin iptali istemiyle açtığı davada lehine karar çıktı. Sendikadan yapılan açıklamada, mahkemenin verdiği 'yürütmenin durdurulması' kararı, 'Üniversite Rektörlüğünün husumet güderek yaptığı hukuksuzluğa bir cevap' olarak yorumlandı.

Eğitim Bir-Sen’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, hak arama yollarının sonuna kadar açık olduğu ve yasal yolların kullanılmasının en doğal hak olduğu iddiasının gerçek hayatta karşılığını bulamadığı belirtildi. Açıklamada, “Hak arama konusunda sendikal gücü arkasına alan sendikacılar bile büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Üniversite yönetiminin bir uygulamasına itiraz ettiği için yönetimin hışmına uğrayan Eğitim-Bir-sen Kırklareli Üniversitesi Temsilcisi Caner Yahya Boyar’ın başına gelenler, Türkiye’de hak arama kanallarının ne derece kapalı olduğunu gözle önüne serdi. Yaşanan olay, 'Sendika temsilcisi bunları yaşıyorsa, gerisini varın siz düşünün' yorumlarına neden oldu.” denildi.

“DAVANIN ARDINDAN BASKILAR BAŞLADI”

Üniversite bünyesinde yapılan ‘görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının hukuka aykırı yapıldığını, sınavı gerçekleştirecek kurulun bu sınav için gerekli niteliklere sahip olmadığını, görevde yükselme sınavının Yükseköğretim Kurulu'nca gerçekleştirilmesi gerektiğini’ belirtmek suretiyle üniversite rektörlüğüne başvuran Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Üniversite Temsilcisi Caner Yahya Boyar'ın 'üniversite yönetiminin hışmına uğradığı' ifade edildi. Üniversitenin görevde yükselme sınavına yaptığı itirazı reddedilen Boyar’ın, sınavın iptali istemiyle dava açtığı kaydedildi.

"ÖZÜR DİLEMESİNİ VE DAVAYI GERİ ÇEKMESİNİ İSTEDİLER"

Açıklamada yaşananlar şöyle aktarıldı: “Görevde yükselme sınavındaki usulsüzlükten dolayı görevde yükselme sınavına girecek diğer adayların da mağdur olduğu üniversitenin usulsüz ve mevzuata aykırı uygulamasına dava açtı. Bunun üzerine üniversite yetkilileri, sendika temsilcisinin açtığı davayı geri çekmesini ve özür dilemesini istedi. Sendika temsilcisi davayı geri çekmeyince sürgün edildi. Açılan bu davadan vazgeçmesi yönündeki baskılara boyun eğmeyen Boyar, bir yıl süreyle Vize Meslek Yüksekokulu’na görevlendirildi."

Boyar'ın, yapılan görevlendirme işleminin iptali istemiyle dava açtığı, Edirne İdare Mahkemesi'nin 2013/519 esas sayısıyla incelediği dosyada yürütmenin durdurulmasına hükmettiği bildirildi. Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı, sendika tarafından 'Üniversite Rektörlüğünün husumet güderek yaptığı hukuksuzluğa' bir cevap şeklinde değerlendirildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER