ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 21:56

Dava 8 saat sürdü

Dava 8 saat sürdü

Mardin Cezaevi önünde 3'ü çocuk ve 2'si kadın 5 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili açılan ve güvenlik gerekçesiyle Çorum'da görülen davada, 9'u tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı.


Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Cevzat Dağ (38), A.E. (16), Abdulkadir (40), Mehmet Sıraç (35), Mehmet (26), Diayeddin (20), Mehmet Emin (46), Mehmet Masum (25) ve Abdulselam Erkan (29) ile tutuksuz yargılanan Ramazan (54) ve Hasan Erkan (45) hazır bulundu.

Sanıklardan A.E'nin yaşının küçük olması nedeniyle kapalı görülen duruşmaya, basın mensuplarının yanı sıra Mardin'den gelen sanık yakınları alınmadı. Adliye çevresinde ve duruşma salonunun bulunduğu katta polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Yaklaşık 8 saat süren duruşmada, cumhuriyet savcısı, "sanıkların tutukluluk hallerinin devamına" karar verilmesini talep etti. Sanık ve müşteki avukatlarının taleplerini dinledikten sonra karar için duruşmaya yarım saat ara veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Cevzat Dağ ve Mehmet Emin Erkan'ın tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının davaya müdahil olma talebini de kabul eden mahkeme heyeti, eksik evrakın giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Bu arada, davanın güvenlik gerekçesiyle Çorum'a alınmasının ardından Van ve Bitlis'teki cezaevlerinde tutuklu bulunan sanıkların, Çorum L Tipi Cezaevine nakledildiği öğrenildi.

Avukat Ahmet Duyan'ın görüşleri

Müştekilerin avukatı Ahmet Duyan, duruşma sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanıklardan birinin yaşının küçük olması nedeniyle mahkeme heyetinin takdiri doğrultusunda duruşmanın kapalı yapıldığını söyledi.
Mahkeme heyetinin tutuklu iki sanığın tahliyesine karar verdiğini ifade eden Duyan, "Olayın iki gencin üzerine yıkılması söz konusu. Biz olayın bir aile meclisi kararı olduğu kanaatindeyiz. İddianame de bu yönde hazırlandı. Bununla ilgili dosya içerisinde çok somut belgeler var" iddiasında bulundu.
Adaletin tecelli etmesi gerektiğini belirten avukat Duyan, "Bu sürecin son bulması için biz iki aileye de barış çağrısı yapıyoruz. İki ailenin barışıp, bu kanı sürdürmemeleri gerekmektedir. Bu iki tarafın da salahiyeti için gereklidir. Ülkenin ve memleketin güvenliği için de bu durum şarttır" dedi.

- İddianame
Saldırının, Erkan, Sürer ve İpek aileleri arasında "arazilerinde bulunan su kuyusu" nedeniyle önceye dayalı husumet nedeniyle gerçekleştiği belirtilen iddianamede, aileler arasında daha önce yaşanan kavgada Ali İhsan Erkan ve Osman Erkan'ın yaşamını yitirdiği, Ali Sürer, Celal Sürer ve Mehmet İpek'in de bu olay nedeniyle tutuklandığı ifade edildi.
İddianamede, şüpheliler Mehmet Masum, Abdulkadir, Mehmet Sıraç, Mehmet Emin, Ramazan, Abdulselam ve Hasan Erkan'ın "kan gütme saikiyle" hareket ederek aile meclisinde Sürer ve İpek ailelerinden cezaevine ziyaret için gelenlerin öldürülmesi kararının alındığı ileri sürüldü.

- Sanıklar için istenen cezalar
İddianamede, saldırıyı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle Mehmet ve Diyaeddin Erkan hakkında TCK'nın "Tasarlayarak, kan gütme saikiyle, çocuğu veya beden, ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme", "Adam yaralama" ve "Ruhsatsız silah taşıma" suçlarından 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 6'şar yıl hapis cezası talep edildi.
Sanıklar Abdulkadir, Mehmet Siraç, Mehmet Emin, Mehmet Masum ve Abdulselam Erkan ile tutuksuz yargılanan sanıklar Ramazan ve Hasan Erkan için de "adam öldürme suçunu azmettirdikleri" gerekçesiyle 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
Sanık Cevzat Dağ'ın "Tasarlayarak, kan gütme saikiyle, çocuğu veya beden, ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme" suçlarına yardım ettiği gerekçesiyle cezalandırılmasının istendiği iddianamede, yaşı küçük sanık A.E'nin ise "Tasarlayarak, kan gütme saikiyle, çocuğu veya beden, ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme", "Adam yaralama" ve "Ruhsatsız silah taşıma" suçlarından cezalandırılması talep ediliyor.

- Olay
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde 19 Eylül 2013'de gerçekleştirilen silahlı saldırıda Emine İpek (27), çocukları Narin İpek (10) ve Nizamettin İpek (7) ile Ayşe Sürer (38) ile oğlu Süleyman Fırat Sürer (4) hayatını kaybetmiş, olay yerinde bulunan ve ölenlerle bir yakınlığı bulunmayan Hasibe Amak da yaralanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER