ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2014 Çarşamba 09:21

"Darbeyle suçlanmak çok ağırıma gitti"

"Darbeyle suçlanmak çok ağırıma gitti"

İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun savcılık sorgusunun ardından mahkeme kararıyla serbest bırakıldı. Tosun, Adliye çıkışında avukatıyla birlikte açıklama yaptı.


 22 Temmuz operasyonunun 3. dalgasında gözaltına alınan aralarında Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da bulunduğu 13 polisten 12'si mahkemeye sevk edilirken, Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun savcılık sorgusunun ardından mahkeme kararıyla serbest bırakıldı. Tosun, Adliye çıkışında avukatıyla birlikte açıklama yaptı.

"HİÇ BIR ISLAK İMZALI BİR BELGE YOK"

Hamza Tosun'un Avukat Osman Ertürk, Tosun ile ilgili iki tane suçlamanın söz konusu olduğuna dikkat çekerek, "60 tane soru sormuşlardı müvekkilime. Bu 60 soru içerisinde tek gitmeye çalıştıkları noktanın darbe teşebbüsü ve casusluk olduğunu görüyoruz. İşte bir gizli tanık... Dosyanın içeriğinde bilirkişi incelemelerinin veya bilgisayarların ne şekilde incelendiğinin tam olarak bilinmesi mümkün değil. 17 Aralık sonrasında insanların birçoğu görevden alındığı için bu bilgisayarların içine ekstra bir şeyin konulup konulmadığının değerlendirilmesi, detaylı olarak incelenmesi lazım. Hiç bir ıslak imzalı bir belge yok. Bizzat incelememize, bizzat imkan olmadığı için farazi bir durumu söz konusu. Bu açıdan delillerin sahte delillerde üretilebileceğini burada ifade ediyorum. Bununla ilgili şüphelerimiz var. Bu şüphelerin aciliyetle giderilmesi lazım" dedi.

"DARBEYLE SUÇLANMAK ÇOK AĞIRIMA GİTTİ"

Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun kısa bir açıklama yaparak, "Darbe suçuyla ve casusluk suçlamasıyla içeri alındım. Ben bu vatanın evladıyım. Benim kim olduğumu herkes bilir. Vatan evlatları vatana darbe yapmazlar. Bunun böyle bilinmesi lazım. İçerideki arkadaşlarımın da her birisi vatan evladı. Onlarda benim gözümde kahraman insanlar yaptıkları işleri çok iyi biliyorum. Uzun yıllar tanıyorum dürüstlüklerine inandığım arkadaşlar, hiçbir şekilde darbe teşebbüsü yapmadılar, yapacaklarını düşünmüyorum. Böyle bir suçlamayı kabul etmiyorum. Sadece darbeyle suçlanmak çok ağırıma gitti. Şu anda serbest kaldım. Ne adli kontrol ne yurt dışına çıkış yasağım yok. Bu da hukuksuz şekilde içeri alındığımın ispatıdır" dedi.

Hamza Tosun'un eşi Tuğba Tosun ise "Bir tarafta zalimler, basınıyla, medyasıyla, hakimiyle, savcısıyla, bir tarafta onların gücü, bir tarafta da şurada saatlerce günlerce bekleyen çocuklar, bebekler çocukların gözyaşları, benim gözyaşlarım. Bakalım Allah'ın terazisinde hangisi ağır basacak göreceğiz" diye konuştu. 

 

 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER