ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:10

Danıştay, IASAJ dönem başkanlığına seçildi


Danıştay, Kolombiya Cartagena'da yapılan Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Derneği (IASAJ) Genel Kurulu toplantısında, dönem başkanlığına seçildi.

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Genel Kurulda yaptığı konuşmada, 2016 yılında, kıtaların buluşma yeri olan İstanbul'da gerçekleştirilecek olan genel kurul toplantısına davet etti. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, iletişim ve ulaşım araçlarının da gelişmesiyle ülkeler, uluslar, kültürler ve kurumlar arasındaki mesafenin de kısaldığını dile getiren Karakullukçu, bugün hukuk devleti kavramının gelişmesi ve ulusal ve uluslararası yargı kurumları arasında fikir ve deneyim alışverişi yoluyla güçlendirilmesi ihtiyacının geçmişe nazaran daha da hissedildiğini vurguladı.

Bu bağlamda kurulduğu günden bu yana Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Derneği hukuk devleti kavramının yerleştirilmesi ve güçlendirilmesi adına duyulan ihtiyaçlara cevap verebilmek için büyük katkılar sağladığını ifade eden Karakullukçu, "Dernek fikir ve deneyim alışverişi yaparak idare mahkemesi organlarının işleyişi ve kurulmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışmaların, hukukun ve adaletin geliştirilmesini ve zenginleştirilmesini sağlayacağını düşünüyorum. Bu kapsamda, Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Derneği'nin 2013-2016 Genel Kurul Başkanlığını bize emanet etmekle bizi onurlandırdığınız için çok teşekkür ederim. Başkanlığımız sırasında, dernek tüzüğünce belirlenen amaçların gerçekleştirilmesi, dernek etkinliğinin ve aktivitelerin çeşitliliğinin artırılmasında uzun vadeli katkı sağlanması için titiz bir çalışma yürüteceğimizden emin olabilirsiniz. İdari yargı alanında 145 yıllık geçmişi olan Türk Danıştayı'nın mali ve maddi imkanları bulunmaktadır. Ve burada bulunan tüm arkadaşlarıma Türkiye'de ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyacağımı belirtmek isterim." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER