ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2013 Perşembe 15:39

Danimarka kabinesindeki istifalar


Çeşitli nedenlerle 3 haftada 3 bakanın görevini bıraktığı Danimarka'da hükümet kabinede revizyona gitti.

Dış Yardım Bakanı Christian Friis Bach, Güney Kore merkezli uluslararası kuruluş GGGI'daki lüks harcamalar konusunda bilgisi olmadığını belirterek kamuoyunu yanılttığı eleştirileri üzerine 21 Ekim'de; Adalet Bakanı Morten Bödskov, 2012 yılında yaşanan bir olay konusunda parlamentoya yanlış bilgi verdiği ortaya çıkınca 10 Aralık'ta ve son olarak Dışişleri Bakanı Villy Sövndal, sağlık sebeplerini gerekçe göstererek 11 Aralık'ta istifa etti.

İstifalar üzerine kabinede revizyona gidildi. Buna göre, Dışişleri Bakanı Villy Sövndal'ın yerine Maliye Bakanı ve Sosyalist Halk Partisi'nin eski başkanlarından olan Holger K. Nielsen getirildi. Sosyal Demokrat Partili Adalet Bakanı Morten Bödskov'un yerine ise partisinden Gıda Tarım ve Balıkçılık Bakanı olan Karen Haekkerup yeni bakan oldu.

Bu arada yeni görevlendirmede Karen Haekkerup'tan boşalan Gıda Tarım ve Balıkçılık Bakanlığına Danimarka'nın AP'deki milletvekillerinden Dan Jörgensen, Holger K. Nielsen'den boşalan Maliye Bakanlığına ise Jonas Dahl getirildi.

Başbakan Helle Thorning-Scmidth ve yeni bakanlar Amalienborg Sarayı'na çıkarak yeni kabineyi sundu. Daha sonra devir teslim törenleri yapılarak yeni bakanlar görevlerine başladı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER