ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 18:18

'Dalıcı' güvercinleri Mardin semalarında


Çeşit çeşit renkleri ve farklı özellikleri ile meraklılarını peşinden koşturan Adana yöresinin meşhur 'Dalıcı' güvercinleri artık Mardin semalarını da süslüyor. Güvercin çeşitliği ve özel süslemeleri ile dikkat çeken Mardin ve Kızıltepe'de 'Dalıcı' güvercin yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Farklı bir cins olan, uçuş ve iniş performans özelikleri ile de bilenen güvercinler, güvercin meraklısı Hüseyin Tekin, tarafından Kızıltepe'ye de getirildi.

Dalıcı güvercinler, yüksekten uçuş yaptığı sırada aniden iniş yapabilmeleri ile dikkat çekiyor. Farklı renk ve boylarda olan güvercinler ne kadar yükseğe çıksa da Tekin'in basit bir yöntemle çağırması sayesinde 3 saniye gibi bir sürede iniş yapabiliyor. Tekin, bazen iniş sırasında güvercinlerin yüksek hızları sebebiyle kaza yapabildiklerini ve zaman zaman da yaralandıklarını anlattı.

Birkaç aylıkken güvercinlerin eğitime tabi tutulduğunu ifade eden Tekin, uçuş ve iniş performanslarını yakalayabilmeleri için 2'li veya 3'lü gruplar halinde uçurularak eğitildiğini belirtti. Çukuruova yöresine has güvercinlerin bazı türleri ise şöyle: "Sakar, Zırklı veya Zırhlı, Şami, Maverdi."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER