ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:33

Dalan’ın avukatı da savunma süresine tepkili

Dalanın avukatı da savunma süresine tepkili


Ergenekon davasının firari sanığı Bedrettin Dalan’ın avukatı Azmi Ulu, mahkemenin savunma sürelerini sınırlandırmasına tepki gösterdi. Dalan, firari olduğu için yaklaşık 4,5 yıllık dava boyunca hiçbir duruşmaya katılmamıştı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin 1 ve 2 saat olarak belirlediği savunma sınırlamasına tepki gösteren avukatlar, salonu terk etmişti. Duruşma salonu önünde basın açıklaması yapan avukatlar, mahkemenin kararını eleştirdi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, ‘örgüt yöneticiliği’nden yargılanan sanıklar ile avukatlarına 2 saat, diğerlerine ise 1 saat savunma süresi verildiğini hatırlattı. Kararı ‘kabul edilemez’ olarak niteleyen Sezer, “Bu uygulama ‘konuşma! Ben kararımı verdim’ demekten başka bir şey değildir. Uygulamanın gerçekleşmesiyle birkaç hafta sonra burada karar verilecektir. Görünen odur.” iddiasında bulundu.

280 sanığın 1 - 2 saat konuşacağı tahmini ile süre hesaplaması yapıldığını söyleyen Sezer, "Ancak tutuksuz olan 200'ü aşkın sanık gelip savunma yapacak. Kendilerini uzun süre savunacağı tezini kabul etmek mümkün değildir." dedi.

Bu arada, firari olduğu için yaklaşık 4,5 yıllık Ergenekon yargılaması boyunca duruşmalara katılmayan Ergenekon sanığı Bedrettin Dalan’ın avukatı Azmi Ulu da, süre sınırlamasına tepki gösterdi. Ulu, “Savunma sürekli olarak gözardı edildi." şeklindeki yorumu da dikkat çekti. Avukat Ulu, "Savunma hakkı bugün tamamen ortadan kalkmıştır. Söz bitmiştir artık. Savunma söz konusu olamaz. Ey adalet, ey hukuk ‘eğer hep gökyüzündeysen biraz da Silivri'ye in’ diyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER