ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 19:25

Dahi beyinler Başkent'te rekorlar kırdı


Ankara’da yapılan Dünya Hafıza&Mental Matematik Olimpiyatları’nda (Memoriad) ‘Hafıza’ ve ‘Mental Matematik’ kategorilerinde dünya, Avrupa ve Türkiye rekorları kırıldı.

Her yıl Mart ayının ikinci haftasında kutlanan Dünya Beyin Haftası etkinlikleri kapsamında organize edilen olimpiyat etkinliği, Memoriad Uluslarası Dönem Başkanı Melik Duyar’ın hakemliğinde gerçekleşti. Dahi beyinler Türkiye’ye 2 dünya, 4 Avrupa ve 2 de Türkiye rekoru kazandırdı. 14 yaşındaki Halil Uğur Adıgüzel ve 10 yaşındaki Can Atay Örken kağıt ve kalem kullanmadan sırasıyla ‘20 Haneli İki Sayının Mental Çarpımını’ 4 dakika 30 saniyede hiç hatasız zihinsel çarparak ve ekranda 0.5 saniye hızla gelen 250 sayıyı ‘Flash Anzan Mental Aritmetik’ kategorilerinde hatasız toplayarak dünya rekorları kırdı.

Ayrıca ODTÜ Matematik mezunu Hakan Gürbaşlar, zihinsel karekök dalında, 12 yaşındaki Hüseyin Soysaldı adlı öğrenci Mental Aritmetik kategorilerinde Avrupa rekorları, 12 yaşındaki Gencercan Adıgüzel de Sayılar Hafızası kategorisinde Türkiye rekoru kırdı.

Memoriad Başkanı Melik Duyar, Türkiye’nin beyin sporlarında dünyada iyi bir yere sahip olduğunu belirterek, bu rekorlar ile amaçlarının, Türkiye’de herkesin dikkatini bir kez daha beyni etkin kullanma ve beyin sağlığı konusuna çekmek olduğunu belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER