ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 11:20

"Daha fazla duyarlılığa ihtiyaç var"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünya olarak hala en fazla ihtiyaç duyduğumuz şey daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla çevreye duyarlılık, daha fazla insana saygıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu, Seferihisar'da 27 ülkeden 167 sakin şehir temsilcisinin katıldığı Cittaslow (Sakin Şehir) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Taksim Gezi Parkı'ndan yükselen çığlığın yer küredeki duygudaşlarıyla buluşarak evrensel bir şeref haline geldiğini söyledi.

Cittaslow temsilcilerini Türkiye ve İzmir'in sakin şehri Seferihisar'da görmekten mutlu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, tek bir ağaç için ayağa kalkarak demokratik tepkilerini dile getiren milyonlarca gencin yurttaşı olmaktan onur duyduğunu kaydetti.
Kılıçdaroğlu, "Milyonlarca yurttaşım kentin binalarından oluşan ruhsuz bir kalabalık değil, sokağıyla, ağacıyla, parkıyla, kedisiyle, kuşuyla bir bilinç olduğunu herkese bir daha hatırlattı. Yanlış bir değerlendirmeyle dünyanın sorunlarına ilgisiz olarak tanımlanan millyonlarca genç bütün politikacılara gerçek politik bilincin, çevre bilinci, kent bilinci olduğunu gösterdi" diye konuştu.
Taksim Gezi Parkı ile başlayan eylemlerde gençlerin politikacılara çevre duyarlılığını hatırlattığını dile getiren Kılıçdaroğlu, gençleri hafife alanların yanıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Şunun altını çizerek bir kez daha vurgulamak isterim; gençleri hafife alanlar daima yanılırlar. Dünya olarak hala en fazla ihtiyaç duyduğumuz şey daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla çevreye duyarlılık ve daha fazla insana saygıdır. Ağacından kopmuş bir kentin insanları, insanlığından koparılmaktadır. Taksim Gezi Parkı'ndan yükselen çığlık, yerküredeki duygudaşlarıyla buluşmuş evrensel bir şereftir. Bu evrensel çığlığın sahibi olan gençler dünyanın geleceğine dair umutlarımızı artırmaktadır. Taksim Gezi Parkı ruhu tüm insanlarda kendi vicdanını hatırlatan, biz politikacıların da ders alması gereken bir harekettir. Hepsini yürekten kutluyorum."
Cittaslow'un kentine, kültürüne geleneklerine önem veren bir değer haline geldiğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, kentler, ilçeler ve köylerin ülkelerin kılcal damarları haline geldiğini, köylerin kentlerin maddi ve manevi beslendiği yerler olduğunu ifade etti.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise Türkiye'den Cittaslow'a üye olan ilk şehrin Seferihisar olduğuna değindi. Seferihisar'ın ardından 9 şehrin daha bu unvanı aldığını belirten Soyer, Türkiye'nin bir Cittaslow cenneti olabileceğini dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER