ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:41

"Daha çok kazanmak için kanola ekin"

"Daha çok kazanmak için kanola ekin"


Köylü ve Çiftçi Lobisi Derneği (KÖYÇİL) Başkanı Nihat Ceylan, Adanalı çiftçilerin kanola ekerek daha fazla kazanç elde edebileceğini söyledi.

Başkan Ceylan, kanolanın bitkisel yağ, besin değeri ve içeriği bakımından zeytinyağı ve yer fıstığı yağının kalitesine yakın olduğunu hatırlattı. A, D, E ve K vitaminleri içeren kanola yağının kolesterol seviyesini düşürmeye, damar tıkanıklıklarını engellemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu aktaran Ceylan, “Hafif, yumuşak tadı ve ısıya dayanıklı yapısıyla sağlığına önem verenlerin salata ve kızartmalarda tercih ettiği yağdır.” dedi.

Kanola üretiminin yem sektörü için önemli olduğu ifade eden Ceylan, kanola türevli yem ürünlerinin tamamına yakının ithalat yoluyla karşılandığını kaydetti. Bazı sıkıntılara rağmen kanolanın yayınlaştırılması gerektiğini ifade eden KÖYÇİL Başkanı Nihat Ceylan, “Çitçimizin, öncelikle tohum bulamama, ekim ve biçimle ilgili eksiklerin yanı sıra ürünün ellerinde kalma endişesini gidermek gerekir. Yağlı tohum işleyen sanayicilerin alımlarla ilgili çiftçiye güven verirlerse, sözleşmeli ekim yaptırmaları halinde bölgede ürün çeşitliliğini artıracaktır.” diye konuştu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN

Kanolanın iklim ve verim itibariyle bölgeye uygun bir ürün olduğunu dikkat çeken Ceylan, “Bu ürün çiftçilerimize doğru anlatılır, ekim ve ekim sonrası süreçler doğru yönetilirse ülkemizin yağlı tohum açığını azaltmış oluruz. Kanola hasadı buğday hasadından 15-20 gün önce yani Mayıs ayının ortalarında yapılması nedeniyle ikinci ürün ekimi için de oldukça elverişli olacaktır. Üreticilerimiz, bu ürünü yetiştirerek bol kazanç elde edilebilir.” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisi Yusun Emre Kaya buğdayın olduğu her tarlada rahatlıkla kanolanın yetişebileceğini ve dönüme yaklaşık 200 kg verim beklediklerini söyledi. Kaya, “Ton başı desteklemenin 400 lira olduğu düşünüldüğünde oldukça cazip bir ürün oluyor. Çiftçilerimize tavsiye ederiz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER