ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 10:39

Dağlarda artık silah yerine...


Doğu ve Güneydoğu'da terör olayları nedeniyle yıllarca çatışma, top ve silah seslerinin eksik olmadığı dağlarda, çözüm sürecinin başladığı bu günlerde yaylaya çıkan dengbejlerin söylediği türkülerin sesi yankılanıyor.

Her geçen gün unutulmaya yüz tutan dengbejler (olayları türkülere döken kişi) yıllarca terör olayları nedeniyle çıkamadıkları Bitlis’teki yaylaları şenlendirdi.

Geleneksel kültürün dinamiklerinden olan dengbejlik geleneği her geçen gün kaybolurken, Bitlis’teki dengbejler Hizan ilçesine bağlı Çeltikli köyü yakınlarındaki yaylalarda gönüllerince türkülerini seslendirdi. Kürt kültürüne ait destanları, aşk hikayelerini herhangi bir enstrüman kullanmadan sesleri ile canlandıran halk ozanları, verdikleri konserle yayla sakinlerini mutlu etti.

Yıllarca yaylalara ve yaylalarda türkü söylemeye hasret kaldıklarını belirten dengbej Zekerya Duman, dengbejliğin her geçen gün yok olmasına inat yaylalarda türküler seslendirdiklerini söyledi.

Yaylalarda artık sadece koyun ve denbejlerin türkü seslerinin yankılanacağını fade eden Duman, "Havalar güzel, yaylalar güzel, en önemlisi ve en güzeli barış ortamının olması güzel. Biz de bu güzelliğe sesimizle, makamımızla güzellik katmak istedik. Bu yüzden yıllarca silah seslerinin eksik olmadığı bu dağlarda ses verdik.” diye konuştu.

Dengbej arkadaşlarıyla bir araya gelerek türkü söylediklerini kaydeden Kazım Alpahan ise “Artık yaylalarda sadece bizim sesimiz yankılanıyor.” dedi.

Dengbejlerden Şakir Gökmen de bir zamanlar dengbejlerin çok olduğunu ancak günümüzde sayılarının iki elin parmak sayısı kadar azaldığını söyledi.

Hal böyle olunca dengbejlerin artık kendi köşelerine çekildiğini anlatan Gökmen, "Eskiden yaşanan olayları türkülerimizde söylerdik. Artık yaşanan olayları değil, sadece yaşanan güzellikleri türkülerimizde söylemek istiyoruz. Bu gün ilk oldu inşallah devamı da gelecektir.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER