ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 17:01

Dağdaki oğluna kazak gönderen anne, ayağındaki kelepçeden kurtuldu


Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Pelitli köyünde oturan Nazife Babayiğit (77), ev hapsi nedeniyle ayağına takılan kelepçeden 6 ay sonra kurtuldu. PKK'nın dağ kadrosundaki oğluna giysi ve yiyecek gönderdiği gerekçesiyle 'örgüte yardım' suçundan ev hapsi cezası alan Babayiğit, geçen Mart ayından bu yana ayağında elektronik kelepçe ile yaşıyordu.

Oğlu Kasım Babayiğit ile birlikte yaşayan Nazife Babayiğit, PKK'nın dağ kadrosuna katıldığı iddia edilen küçük oğlu Metin Babayiğit'e, 2007 yılında Gebze'ye inşaatlarda çalışmak için gelen ve onu tanıdığını söyleyen 2 gençle kazak, iç çamaşırı, çerez ve kendisine ait olan bir vesikalık fotoğrafı gönderdi. Bu gençlerin yakalanması ve yanlarındaki eşyaları da onun gönderdiğini söylemeleri üzerine 'terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan gözaltına alınan, 12 gün ceza evinde yatan Nazife Babayiğit, önce 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezayı Yargıtay'ın bozması üzerine yeniden yargılanan Babayiğit'in cezası, 2 yıl 1 aya düşürüldü. Yakınlarının başvurusu üzerine bu ceza da yaşlı olması gözönünde tutularak 'ev hapsi'ne dönüştürüldü.

Mart 2013 tarihinde, Nazife Babayiğit'in ayağına sadece kaldığı ev ve tuvalete gidebileceği alanla sınırlı elektronik kelepçe takıldı. Bu sınırdan bir adım ileri gitse veya elektrik kesilse alarm verdiğinden yaşlı kadının yaşamı kabusa dönüştü. Kelepçenin çıkarılması veya yaşam alanının biraz genişletilmesi için birçok milletvekili devreye girdi. Aile de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok dilekçe yazdı. Daha sonra bu girişimlerle elektronik kelepçenin sinyal alanı biraz daha genişletildi, yaşlı kadın evin kapısına kadar çıkabilir hale geldi. Geçtiğimiz hafta Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Masası'ndan gelen görevliler, elektronik kelepçe ile ilgili mevzuatta yapılan değişiklik nedeniyle 6 aydır Nazife Babayiğit'in ayağında olan ve deri üzerinde yaraya neden olan elektronik kelepçeyi çıkardı.

"SADECE BAHÇEYE ÇIKABİLİYORDUM"

Kürtçe konuşan Nazife Babayiğit, elektronik kelepçeden kurtulmasına sebep olan herkese teşekkür etti. Ayağındaki kelepçe nedeniyle hasta olmasına rağmen hastaneye bile gidemediğini belirten yaşlı kadın, kelepçenin ayağında yaptığı yara izlerini göstererek, "Allah kimseye böyle bir şey göstermesin. Kendi evimde hapiste gibi yaşıyordum. Ne bir komşuya, ne de bir akraba ziyaretine gidebiliyordum. Sadece bahçeye çıkabiliyordum. Kelepçe ayağındaki çıkarıldıktan sonra 2-3 gündür komşularımı ziyarete gitmeye başladım. Bu da beni mutlu ediyor." dedi. Kendisine kelepçe takılmasına anlam veremediğini anlatan Babayiğit, "Ben artık yürümekte bile zorluk çekiyorum. Hasta ve çok yaşlıyım. Ben bu yaşta nereye gidebilirim ki?" diye soruyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER