ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 14:26

Dağda mahsur kalma olayına hapis cezası


Yaklaşık 3 yıl önce, Rize'nin İkizdere ilçesindeki Ovit Dağı'nda meydana gelen çığ düşmesi olayından sonra 18 kişi bir midibüste mahsur kalmıştı. Midibüs sürücüsü ve firma yetkilisi hakkında açılan davada iki kişi hakkında 11'er ay 20'şer gün hapis cezası kararı çıktı. Mahkeme heyeti, duruşmadaki iyi hallerinden dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçelerini birbirine bağlayan Ovit Dağı geçidinde, 20 Kasım 2009 gecesi çığ düşmüştü. Bir midibüste 18 kişinin mahsur kalması sonrası Öz İspir otobüs firması sahibi Şafak Nayır ile sürücü Hasan Arslan hakkında dava açılmıştı. Kalkandere Adliyesi'nde görülen davanın 19'uncu duruşmasında mahkeme heyeti sanıkları, 'bilinçli taksirli yaralama' suçundan 6 ay 20 gün, 'trafik güvenliğini tehlikeye sokma' suçundan da 5 ay olmak üzere 11'er ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması, duruşmadaki iyi halleri ve yeniden suç işlemeyecekleri yönünde kanaate varan mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Olay şöyle gerçekleşmişti: İspir'den 20 Kasım 2009 tarihinde yola çıkan ve içerisinde sürücüsü ile birlikte 18 kişi bulunan Öz İspir firmasına ait midibüs, Ovit Dağı Biberoğlu Yaylası mevkiinde mahsur kalmıştı. Çoğunluğu Erzurum Atatürk Üniversitesi (AÜ) İspir Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden oluşan yolcular, yaklaşık 40 saat mahsur kaldıktan sonra kurtarılmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER