ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 11:25

Dağcılar Gümüşgöze'ye hayran kaldı


Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) üyesi sporcular, şehri karış karış yürümeye ve tanıtmaya devam ediyor.

Son programlarını Kelkit ilçesine bağlı Gümüşgöze beldesine ayıran 20 sporcu, 15 kilometrelik zorlu parkuru 6 saatte katetti. Gümüşhane'nin en büyük kömür madenlerinin bulunduğu beldeden yürüyüşe başlayan sporcular, kömür ocakları bölgesinden Alansa Yaylası'na ulaştı. Sıradağların etrafını dolaşarak beldeye bağlı Göz mevkiine ulaşan sporcular burada yürüyüşü sonlandırdı.

Son yıllarda özellikle Kelkit ve Şiran bölgesinden bu spora olan ilginin en üst düzeye çıktığını ifade eden kulüp başkanı Mustafa Akbulut, "Biz de bizimle olmak için Kelkit ve Şiran gibi uzak ilçelerimizden katılan sporcularımız için bu bölgelerde daha fazla etkinlik yapmaya başladık." dedi. Eski ismi Alansa olan Gümüşgöze beldesinde düzenledikleri yürüyüşün yüksek rakımı nedeniyle yeni yeni canlanan doğa üzerinde, zaman zaman kar birikintileri içerisinde geçtiğini kaydeden Akbulut, sıra dağları izleyerek takip ettikleri rotadaki manzaraların çok güzel olduğunu söyledi. Beldenin adı gibi kırsalında da göze diye tabir edilen çok sayıda su kaynağının bulunduğunu dile getiren Akbulut, "Dağın her yerinden su fışkırıyor. Adım başı çeşme yapmışlar." tespitinde bulundu.

Ortalama 2 bin metre rakımda gerçekleştirilen faaliyete katılan tüm sporcuların kahvelerde boş zamanlarını öldürmek yerine özgür bir şekilde doğaya açılmayı tercih ettiğini ve oldukça zevkli bir yürüyüş düzenlediklerini belirten Akbulut, doğayı ve sporu seven herkesi kulübün faaliyetlerine katılmaya davet etti. Akbulut, ayrıca misafirperverliklerinden ve rehberliklerinden ötürü Gümüşgöze Beldesi Göztepe Mahallesi Muhtarı Vedat Zeyrek ve ekip üyesi eski Gümüşgöze Belediye Başkanı Temel Kaya'ya da teşekkür etti 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER