ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:32

Dadaşlar, sevgi ve barış diliyle ısındı

Dadaşlar, sevgi ve barış diliyle ısındı


Erzurumlular sağanak yağışa rağmen Kazım Karabekir Stadyumu'nu hınca hınç doldurarak Türkçe Olimpiyatları coşkusuna ortak oldu.

11. Türkçe Olimpiyatları'nın Erzurum il etkinlikleri Kazım Karabekir Stadyumu'nda gerçekleştirildi. 20 ülkeden 70 öğrencinin seslendirdiği şarkı, şiir ve türküler ile halk oyunları gösterileri 30 bin kişilik stadyumu ayağa kaldırdı. Kars’tan Erzurum’a karayoluyla gelen dünya çocukları, Pasinler yakınlarında bine yakın araç konvoyu ile karşılandı. Konvoy kısa bir şehir turu attıktan sonra Palandöken Dağı’ndaki Xanadu Otel’de kısa bir süre dinlendi. Misafir çocuklar daha sonra il protokolünü ziyaret etti. Dünya çocukları ziyaretlerde canlı performans sergileyerek, şarkı ve şiirlerini seslendirdi.

'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla dünya çocukları akşam Kazım Karabekir Stadyumu’nda Türkçe gösterilerini gerçekleştirdi. Yaklaşık 30 bin kişinin izlediği programda Erzurumlular unutulmaz bir gece yaşadı. Gecenin sunuculuğunu Samanyolu TV ana haber sunucusu Kemal Gülen ile Pakistanlı Hazik Ali Çodri yaptı. Ayrıca sosyal medya üzerinden '#SevgiveBarışDili' başlıklı gündem oluşturuldu. Etkinlikten hemen önce başlayan yağmur, havanın soğumasına neden oldu. Sıcak ülkelerden gelen öğrenciler Erzurum’un soğuğundan korunmak için battaniyelere sarıldı. Tribünleri dolduran vatandaşlar ise farklı renklerden öğrencilerin seslendirdiği şarkılar ve gösterilerle ısındı.

Gece, Kazakistanlı öğrencinin 'Namın Duyulsun' şarkısı ile başladı. Ardından Senegalli öğrenciler, Ardahan yöresine ait halk oyunları gösterisi sergiledi. Tanzanyalı Abdulkadir’in seslendirdiği 'Tanzanya’nın Bağları' isimli uyarlama şarkı ise en çok beğeni alan kısım oldu. Erzurumluların isteği üzerine Abdulkadir, gecenin sonunda ikinci kez sahneye çıktı. Gece; havai fişek gösterisi ve Kardeşlik Korosu’nun 'Yeni Bir Dünya' şarkısını seslendirmesi ile son buldu.
Kısa süre önce Antalya’dan Erzurum’a atanan Vali Ahmet Altıparmak, soğuk havaya rağmen stadı dolduran Erzurumluları takdir etti. Altıparmak, “Yağmur çamur demeden buraya kadar gelip bu coşkuya ortak olan herkese teşekkür ederim. Dünyanın dört bir tarafında, 140 ülkede Türkçe konuşuluyor. Sevginin, saygının dili, huzurun barışın dili konuşuyor.” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ise Türk okullarına ve hizmet hareketine öncülük eden hemşehrileri Fethullah Gülen Hocaefendi'yi aralarında görmek istediklerini ifade etti. Küçükler, Hocaefendi’ye ve öncülüğünde dünyanın bütün ülkelerinde açılan okullarda çocuklara Türk kültürünü ve Türkçeyi öğreten hizmet kervanındaki öğretmenlere teşekkür etti. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ile Erzurum Milletvekilleri Muhyettin Aksak, Fazilet Dağcı Çığlık, Cengiz Yavillioğlu da geceyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Etkinliği altın sponsoru Karadayı Grup adına Ahmet Metin Karadayı’ya plaket verilirken, yaşanan manzara karşısında çok mutlu olduğunu, bundan sonra düzenlenecek Türkçe Olimpiyatları için de desteklerini artırarak sürdüreceğini kaydetti. Gümüş sponsor Syron Lastikleri adına Ali Haydar Karabacak’a, platin sponsor Kars Bakkaliyesi adına Baki Çalık’a ve Gelgör Cağ Kebap adına Şakir Aktaş’a plaket sunuldu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER