ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:41

D-8 toplantılardan biri Konya'da yapılacak


 D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi, Konya ziyareti çerçevesinde Vai Aydın Nezih Doğan'ı ziyaret etti. Genel Sekreter Musavi, "D-8'in yıllık olarak yaptığı bakanlar düzeyindeki sanayi ve tarım toplantılarından birinin Konya'da yapılmasını istiyoruz." dedi.

Genel Sekreter Seyyid Ali Muhammed Musavi, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı ziyaretinde, Mevlana'nın tüm insanlık için önemli bir değer olduğunu söyledi. Musavi, "Türkiye'de D-8'in çalışmalarıyla ilgili üst düzey temaslarda bulunuyoruz. Temaslarımızın ilk durağı Ankara, ikinci durağı ise Konya oldu. Konya'ya geliş sebebimiz; D-8'in yıllık olarak yaptığı bakanlar düzeyindeki sanayi ve tarım toplantılarından birinin Konya'da yapılmasına öncülük etmek. Türkiye, Necmettin Erbakan'ın öncülüğünde D-8'in kurucularından biri. Biz umut ediyoruz ki; Türkiye'de D-8'in çalışmaları daha fazla bilinsin." şeklinde konuştu.

Konya'nın Mevlana aracılığıyla dünyaya hoşgörü mesajı verdiğini belirten Konya Valisi Doğan, bu mesaj sayesinde son dönemde Avrupa'da "Konya kriterleri"nin konuşulmaya başlandığını hatırlattı ve "Geçtiğimiz yıl Konya'da 'Konya Kriterleri Sempozyumu' düzenlendi. Konya kriterleri temel olarak, Mevlana'nın 7 öğüdüne dayanıyor. Önümüzdeki dönem Konya'da gerek ekonomik anlamda, gerekse siyasal anlamda ortaya çıkacak işbirlikler daima Konya kriterlerine vurgu yapacaktır diye umut ediyoruz" dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER