ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 16:46

"Cüzzamlı sayısı yüzde 90 azaldı"


Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Gonca Atasoylu, son 20 yılda cüzmam (lepra) hastası sayısında yüzde 90 azalma olduğunu bildirdi. Cüzzam Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Atasoylu, erken teşhis edilememesi durumunda sakat bırakan bir hastalık olduğunu vurguladı.

Dünyada her yıl yaklaşık 200 bin yeni cüzzam vakası görülmesine rağmen son 20 yılda hasta sayısında yüzde 90 azalma olduğunu kaydeden Dr. Atasoylu, teşhisinin kolay, tedavisinin kesin ve erken teşhisle önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi: “Açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, kötü beslenme ve sürekli göç gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır. Bulaşılığı çok düşük olup hastayla çok yakın ve sık temas edenlere ağız ve burun yoluyla damlacık enfeksiyonu şeklinde geçmektedir.” dedi.

Cüzzam vakalarının büyük bölümünün Afrika, Asya ve Latin Amerika'da görüldüğünü aktaran Gonca Atasoylu, “Türkiye'de geçmişten bu yana yaklaşık bin 200 cüzzam vakası görülmüştür. Bunların yüzde 98'inin tedavisi tamamlanmıştır. 2012 yılında tedavi gören toplam 21 hasta bulunmaktadır. Ülkemizde cüzzam hastalarının ilk tedavileri İstanbul, Ankara ve Elazığ'daki lepra hastanelerinde yapılıp yaşadıkları ildeki sağlık kurumlarında izlenmektedir. Tedavi giderleri, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Manisa'da ise bugüne dek kayıt altına alınmış toplam 33 vakayla karşılaşılmıştır ve tümünün tedavisinin yapılmıştır. 2012 yılında ise yeni bir cüzzam hastası görülmemiştir.” şeklinde konuştu.

Cüzzamlıların damgalanarak toplum dışına itilmemesi gerektiğine de değinen Dr. Atasoylu, “Gün geçtikçe sayıları azalan cüzzam hastaları da bizim insanlarımızdır. Onlara gereksinim duydukları anlayış, yakınlık, destek ve sevgiyi göstermek, önde gelen bir vatandaşlık görevidir.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER