ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 21:17

Cuntacıların saldırısında ölen Mısırlılar için gıyabi cenaze namazı kılındı

Cuntacıların saldırısında ölen Mısırlılar için gıyabi cenaze namazı kılındı


Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu, Mısır'da yüzlerce kişinin ölümü ve binlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan saldırıyı yaptığı basın açıklaması ile kınadı. Açıklamanın ardından saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

        Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu, Atatürk Parkı'nda düzenlenen basın açıklaması ile Mısır'daki katliamı protesto etti. Basın açıklamasına İnanç Platformu bileşenleri ile AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir, AK Parti İl Başkanı Murat Güneştekin de katıldı.

        Açıklama öncesi Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu bileşenleri sözcüleri söz alarak, Mısır Adeviyye Meydanı'nda demokrasi yanlılarına açılan ateş sonucu 200'den fazla insanın öldüğünü binlerce kişinin yaralandığını hatırlatarak saldırıyı kınadı.

        Daha sonra basın açıklamasını okuyan Memur Sen Batman Şube Başkanı M Şafi Özperk, Mısır’ın seçilmiş tek cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin ABD, İsrail ve Suud’un kirli oyunlarının desteği ile darbe ile devrilmesinden bu yana Mısır halkının onurlu bir direniş gösterdiğini belirtti. Özperk, Mısır halkının bu uluslararası çirkin oyuna karşı tarihe geçecek bir mücadele verdiğini söyledi.

        Nahda ve Adeviyye meydanlarında toplanan halkın 1,5 aydır şiddetten özenle kaçındığını ve iradelerine sahip çıktıklarını söyleyen Özperk, şunları dile getirdi: "Seçimle iş başına gelmiş meşru yönetimlerine sahip çıkan Mısır halkı, defalarca katliamlara maruz kalmaktadır. Onurlu direnişinden ve hak arayışından vazgeçmeyen Mısır halkı, bu sabah da yüzlerce kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı vahşi bir saldırıya maruz kalmıştır. Sivil silahsız kişilere karşı hedef gözetmeksizin katliam yapmak, Birleşmiş Milletler'in (BM) kabul ettiği sözleşme ve anlaşmalara göre, 'insanlığa karşı suç' niteliğindedir. BM ve Batı, üzerine düşmüş olan katliama rıza gölgesinden kurtulmak için Sisi ve darbeci şeflerini uluslararası mahkemelerde yargılamalıdır. Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu olarak, ABD, İsrail, Suud destekli katiller eliyle Mısırlı kardeşlerimizin uğradıkları vahşi katliamı lanetliyor, katledilen kardeşlerimize rahmet, yaralılara şifa, direnişçilere sabır, irfan, istikamet ve Firavunlara karşı zafer temenni ediyoruz."

        Açılan ateş nedeniyle hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup, topluca dua ettikten sonra dağıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER