ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 13:50

Cumhuriyetimiz 89 yaşında

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Malatya, Elazığ ve Tokat'ta düzenlenen törenlerle kutlandı.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Malatya, Elazığ ve Tokat'ta düzenlenen törenlerle kutlandı.
    
Malatya Valisi Vasip Şahin, makamında 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Burhanettin Aktı, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Pilten, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aygün ve diğer protokol üyelerinin tebriklerini kabul etti.
    
Daha sonra Vali Şahin, Burhanettin Aktı ve Selim Pilten, üstü açık bir arabaya binerek İnönü Caddesi'nde halkın Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.
    
Şahin, törende yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı'nda verdiği mücadeleye dikkati çekerek, ''Kahraman milletimiz, fiilen kazandığı bağımsızlığını, uluslararası hukuk alanında da 29 Ekim 1923'de kuruluşunu ilan ettiği Türkiye Cumhuriyeti ile tescil ettirmiştir'' dedi.
    
Bugün Türkiye'nin insan hakları, kişi hak ve hürriyetleri, fikir ve ifade özgürlüğü, teşebbüs hürriyeti başta olmak üzere hukukun bir çok alanında önemli reformlar yaparak, insanlarının çok daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamasının sağlam alt yapısını oluşturduğunu kaydeden Şahin, şöyle konuştu:
    
''Cumhuriyetin 89. yıl dönümünde geriye baktığımızda kuruluşundan bugüne ülkemizde her alanda çok önemli değişimlerin, dönüşümlerin ve gelişimlerin sağlandığını bariz bir şekilde görmekteyiz. Bugün her bakımdan kendine güvenen, istikbale umutla bakan, bölgesinde güven ve istikrar unsuru olarak model alınan, dünyada sözü dinlenen bir ülkenin vatandaşı olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.''
    
Lise öğrencileri şiir okuduğu sırada protokolün üzerine gölgelikte biriken yağmur suyu döküldü. Vali Şahin ıslanan kıyafetlerini peçeteyle sildi.
    
Tören resmi geçitle sona erdi. Arkası açık bir kamyonetle geçide katılan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (MESOB) bağlı esnaflar, vatandaşlara şeker dağıttı.
    
     ELAZIĞ
    
Elazığ Valisi Muammer Erol, makamında, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Orhan Akbaş, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ile askeri ve sivil erkanın tebriklerini kabul etti.
    
Kutlamalar kapsamında Zübeyde Hanım Caddesi'nde tören düzenlendi. Vali Erol, Akbaş ve Selmanoğlu törene katılanların bayramını kutladı.
    
Erol, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramı'nı 89. kez kutluyor olmanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi.
    
Cumhuriyet'in Türk Milletinin birlik ve bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesi olduğunu vurgulayan Erol, şöyle konuştu:
    
''Ne mutlu ki 89 yıl önce Büyük Önder Atatürk'ün önümüze koyduğu 'Muassır medeniyetler seviyesine ulaşma' hedefinde büyük mesafeler aldık. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan hedeflere bugün her zamankinden daha yakınız ve artık hedefimiz, ülkemizi çağdaş dünyanın da ilerisine taşımaktır. Ve bugün Cumhuriyetimiz, demokrasimiz ve ekonomik gelişmişliğimiz, yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz dostlarımıza güven ve övünç kaynağı olup örnek teşkil etmekte, milletimize düşmanlık hisleri besleyenleri ise korku ve telaşa düşürmektedir.''
    
Türk insanının Cumhuriyet sayesinde devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun bilincinde olduğunu, demokratik, laik ve sosyal Cumhuriyet ile onun kazanımlarının ırk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığı olduğunu dile getiren Erol, ''Bu millete düşmanlık ve hainlik hissi besleyenler şunu asla unutmasınlar ki, bugün geldiğimiz noktadan daha aydınlık yarınlara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincinde olan Türk Milleti, Cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır'' diye konuştu.
    
Erol, çağdaş, laik, demokrat ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu yüce Türk Milletinin geçmişten geleceğe en değerli ışık kaynağı, büyük kahraman, asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda yürümeye devam edeceklerini, O'nun yaktığı meşalenin hiç sönmeyeceğini ve Türk milletinin ebediyete kadar O'nu kalbinde ve gönlünde yaşatacağını bildirdi.
    
Konuşmanın ardından öğrenciler şiir okudu, mehteran takımı ve halk oyunları ekipleri gösteriler sundu.
    
Tören, resmi geçitle sona erdi.
    
     TOKAT
    
Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Valilik'te Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Özkara, Belediye Başkanı Adnan Çiçek, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin ve il protokol üyelerinin tebriklerini kabul etti.
    
Valilik önünde düzenlenen törene katılan Taşkesen, Özkara ve Çiçek, üstü açık bir arabaya binerek, halkın bayramını kutladı.
    
Taşkesen, törende yaptığı konuşmada, ''Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Cumhuriyeti kurup bizlere mukaddes bir emanet sıfatı ile miras bırakanların aziz hatıraları önünde hürmetle eğiliyorum. 89 yıl önce ilan edilen Cumhuriyet, esasen Osmanoğulları saltanatına son verilmesinden ibaret değildir sadece. Bu bir rejim değişikliğinden ziyade, zihniyet devrimini ifade etmektedir'' diye konuştu.
    
Tören, öğrenci, asker ve polisin katıldığı resmi geçitle sona erdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER