ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 13:23

Cumhuriyetimiz 89 yaşında

Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yılı tüm yurtta coşkuyla kutlandı.


 Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıl dönümünü, Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur'da törenle kutlandı.
    
Antalya'daki kutlamalarda, Vali Ahmet Altıparmak, valilik makamında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz ile tebrikleri kabul etti.
    
Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden törende Vali Altıparmak, Garnizon Komutanı Korkmaz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, askeri cipten vatandaşların bayramını kutladı.
    
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler şiir okudu, halk oyunları ekipleri gösteri sundu.
    
Vali Altıparmak, törende yaptığı konuşmada, milletçe Cumhuriyetin 89. yıl dönümünü büyük mutluluk ve heyecanla kutlamanın kıvancı içinde olduklarını söyledi.
    
29 Ekim'de çağdaş anlamda bir devletin temel taşlarının yerine konulduğuna işaret eden Altıparmak, ulusun kenetlenerek verdiği ölüm kalım mücadelesinin, onur, haysiyet ve namus mücadelesi sonunda kazanılmış eşsiz bir zafer olduğunu ifade etti.
    
Atatürk'ün ''Bugün hepimize düşen ortak görev, ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyete sahip çıkmaktır'' sözünü hatırlatan Altıparmak, şunları kaydetti:
    
''Görevimiz Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü bir şekilde yürüyecektir. Türkiye Cumhuriyeti kültürüyle, çalışkanlığıyla, renkleriyle, sesleriyle bir bütün olarak Türk'ü, Kürt'ü, Çerkez'i, Zaza'sı, Gürcü'sü, Arnavut'u ile kısaca İstiklal Marşı'nda Mehmet Akif'in 'milletim' dediği bir millet olarak var olacaktır.''
    
Gençlerin, bilgi toplumunun üreten, araştıran, sorgulayan bireyleri olabilmek için teknolojinin sunduğu her türlü bilgi kaynağını en iyi şekilde kullandığını dile getiren Altıparmak, şöyle konuştu:
    
''Bu imkanlara sahip gençler kendi kültürünü iyi bilen milli, manevi değerlerinin farkında, evrensel değerleri benimseyen, bilgiye düşünceye saygılı ve hoşgörülü ve ülke ve dünya sorunlarına duyarlı olmak durumundasınız. Sizler her türlü bilgiyi aklın ve bilimin süzgecinden geçirerek tartışmalı, gelişmelere açık ve yönlendirmelerinden uzak, eleştiren bir bakış açısına sahip olabilmelisiniz. Her ne olursa olsun milletimizi bir bütün olarak şartsız, koşulsuz sevmelisiniz. Unutmayın ki aile bizim için, Türk toplumu için en kutsalımızdır. Onun için ailelerinize sahip çıkın. Güçlü aileler kurmak için gayretli olun. Zira sağlam bir aile, çağın getirdiği birçok hastalığa adeta bir panzehirdir.''
    
Kutlama töreni, resmi geçit töreninin ardından sona erdi.
    
     MUĞLA
   
Muğla Valisi Fatih Şahin'in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan tören, Atatürk Stadyumu'nda Vali Şahin, Belediye Başkanı Osman Gürün ve İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun'un halkı selamlamasıyla devam etti.
    
Törende konuşan Vali Fatih Şahin, Atatürk'ün Cumhuriyet projesinin büyük ve kapsamlı bir değişime tekamül ettiğini söyledi.
    
Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda ülke olarak yapılacak çok iş olduğuna değinen Şahin, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında milli, manevi değerlere azim ve kararlılıkla sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.
    
Şahin, ülke olarak var olan değerlerin kıymeti bilinerek daha fazla çalışılması gerektiğini belirterek, ''Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Onu iyi koruyup kollamamız gerekli'' dedi.
    
Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu, halk oyunları gösterileri yapıldı.
    
Tören, resmi geçit töreninin ardından sona erdi.
    
     ISPARTA
    
İstasyon Caddesi'nde düzenlenen törene Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile vatandaşlar katıldı.
    
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşma yapan Vali Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti'nin zor şartlar altında kurulduğunu hatırlattı.
    
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü şükran ve minnetle andıklarını ifade eden Oğuz, ''Cumhuriyet ile üzerinde bulunduğumuz topraklar vatan, halkımız millet haline geldi'' dedi.
    
Vatan için hayatını kaybedenleri de unutmadıklarını belirten Oğuz, ''Bu güzel coğrafyada husumetler, fitne çıkaranlar devam edecektir. Milletin azmi ve kardeşliği bütün zorluklukları yenecektir'' diye konuştu.
    
Konuşmanın ardından Vali Oğuz, Kurutmaz ve Günaydın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.
    
Tören, TRT sanatçısı Selma Geçer konseri ve resmi geçidin ardından sona erdi.
    
     BURDUR
    
Burdur'da ise Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Vali Vekili Bahir Altunkaya, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Ümit Saltaş, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, daire amirleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
    
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Vekili Altunkaya, Türk milletinin tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyetin ilanının 89. yıl dönümünü barış, huzur ve sükun içerisinde büyük bir sevinçle kutladıklarını söyledi.
    
İnsanlık tarihinde milletlerin böyle sarsılmaz ortak iradeyle kaderlerini kendi elleriyle yazdıklarına çok nadir şahit olunduğunu ifade eden Altunkaya, ''Cumhuriyet bu anlamda milletimizin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin adıdır. Bu günlere sanıldığı gibi kolay gelinmedi. Bu cennet vatan kolay kazanılmadı. Bu anlamda Cumhuriyetin değerini çok iyi anlamak ve bilmek lazım'' dedi.
    
Birinci dünya savaşının başlamasıyla zor günlerin eşiğine gelen milletin var olmak yada yok olmak gibi bir tercihle karşı karşıya bırakıldığını kaydeden Altunkaya, yalnızlığı, ''Yoksulluğu, işgali ve acıları yaşayan Türk milleti, ümidini, azmini ve inancını hiçbir zaman kaybetmeden mücadelesini sürdürdü. Cumhuriyete hangi koşullar altında sahip olunduğu ve Türkiye'ye neler kazandırdığının çocuklara, gençlere anlatılması gerekir. Tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitleri saygı ve rahmetle anıyorum'' diye konuştu.
    
Kutlamalar, şiir ve kompozisyonların okunması ile düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından yapılan resmi geçit töreni ile sona erdi.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER