ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 16:35

Cumhuriyet Savcısı'ndan tahliye talebi!

Cumhuriyet Savcısından tahliye talebi!

Diyarbakır Barosu avukatlarının, tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye isteminin ret kararına itirazda bulunduğu 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi savcısı mahkemeye sunduğu mütalaada, milletvekilleri İbrahim Ayhan ile Gülser Yıldırım'ın tahliyesini talep etti.


Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye talepleri reddedilen BDP Milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın avukatlarının itirazını değerlendiren Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinin savcısı mütalaasını hazırladı.

CHP'li Milletvekili Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesinin kararı üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilmesinin ardından avukatlarınca tahliye edilmeleri için başvuru yapılan ancak mahkemece taleplerinin reddedilmesi nedeniyle karara itirazda bulunulan KCK davalarında tutuklu yargılanan Milletvekilleri Yıldırım ve Ayhan'ın dosyaları savcılıkça yeniden değerlendirildi.

Cumhuriyet savcısı, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyon kapsamında 5 Ekim 2010 yılından bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle yargılanan Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Ayhan ve 15 Şubat 2010 yılından bu yana "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanan Mardin E Tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Yıldırım ile ilgili mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcı mütalaasında, Anayasa Mahkemesi'nin Milletvekili Mustafa Balbay ile ilgili kararının mahkemeyi bağladığını, bu nedenle itirazın kabul edilerek, BDP Milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın tahliyesini talep etti

Mahkeme, mütalaa ile avukatların tahliye talebini değerlendirerek tutuklu milletvekillerinin durumunu karara bağlayacak.
Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi KCK davalarında tutuklu yargılanan biri bağımsız 4'ü BDPli 5 milletvekilinin tahliye taleplerini reddetmişti. Sanık avukatları, mahkemelerin kararına itiraz etmiş, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye talepleri reddedilen KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak ile Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatlarının itirazını değerlendirerek tahliye taleplerini oy birliğiyle reddetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER