ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2016 Pazartesi 12:07

Cumhuriyet gazetesinden açıklama

Cumhuriyet gazetesinden açıklama

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve karikatürist Kart: "Şu anda 67 tane gözaltına alınan arkadaşlarımız var. Ben de teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok"


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı alınan Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve karikatürist Musa Kart, "Şu anda 6-7 tane gözaltına alınan arkadaşlarımız var. Ben de teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok." dedi.

Kart, Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki binasının önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır ülkede yaşanılanları karikatüre dönüştürmeye çalıştığını ancak şu anda bir karikatürün içinde yaşadığını hissettiğini söyledi.

Bugüne kadar FETÖ ve PKK ile ilgili yüzlerce, binlerce karikatür çizdiğini aktaran Kart, "Ama bugün öne sürülen gerekçeye baktığımızda gerçekten bir komiği yaşıyoruz." diye konuştu.

Kart, baskılarla kimsenin korkutulamayacağını, karşılaşılan tabloyu vicdan sahibi insanların kabul etmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Dünyaya anlatamazsınız bunu. Sadece karikatür çizdiğim için bugün gözaltına alınıyorum. Herkes bu tabloyu yerli yerine oturtacaktır diye düşünüyorum. Şu anda 6-7 tane gözaltına alınan arkadaşlarımız var. Ben de teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok. Yazdığım, çizdiğim herkesin gözü önünde."

Sabah 05.00 sıraların evinin polisler tarafından arandığını, hukukçu arkadaşlarının teklifi üzerine gazeteye geldiğini ifade eden Kart, daha sonra gazetenin bir hukukçusuyla İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gitti.

Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal da gazeteye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER