ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2014 Çarşamba 09:10

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

Cumhuriyetin ilan edilişinin 91. yıldönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.


Ankara'daki törenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile askeri ve sivil erkanın Anıtkabir ziyareti ile başlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepedeki Cumhurbaşkanlığı Yeni Binasındaresmi erkanının ve diplomatik misyon şeflerinin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını kabul ediyor. Atatürk Kültür Merkezi'nde resmi geçit töreni gerçekleştiriliyor.

BALONLAR CUMHURİYET BAYRAMI İÇİN HAVALANDI

Kapadokya'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle çok sayıda balonun bu sabahki uçuşlarında sepetlerine Türk Bayrağı asıldı.

Göreme beldesinde balon pilotu Eray Bora, her yıl olduğu gibi bu senede Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümünü havada kutlamak istediklerini belirterek, "Bu yıl 91'ncisini kutladığımız anlamlı günde, her Türk evladının, balkonlarına, arabalarına asarak karşıladığı Cumhuriyet Bayramı'nı, bizlerde kendi işimize ve mesleğimize yakışan şekilde anmak istedik ve balonların sepetine şanlı Türk Bayrağını asarak kutladık" diye konuştu.

Türk Bayraklarının asılı olduğu balonlar güneşin doğuşu ile birlikte Göreme beldesinden Kapadokya semalarına yükselirken, uçuş yaklaşık 1 saat sürdü.

Turistler, Kapadokya bölgesinin sembollerinden olan balonlar ile peribacalarının arasından süzülerek, bir yandan doğal güzellikleri izlemenin keyfini yaşadı diğer taraftan da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına şahitlik etti.

CUMHURİYET BAYRAMI DOODLE OLDU

CADDELER TRAFİĞE KAPATILDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Vatan Caddesi ve bağlantı yolları sabah saatlerinde trafiğe kapatıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 91'inci yıl dönümü kutlamaları nedeniyle Vatan Caddesi ve bağlantı yolları sabahın erken saatlerinde trafiğe kapatıldı. Sabah saat 07.00 itibariyle Topkule ve Mahmutbey köprüsü, Mahmutbey yolu ve Topkule arası, Vatan Caddesi, Oğuzhan Caddesi, Topkapı, Edirnekapı Kavşağı ve Vatan Caddesi kesişim noktası ve Mahmutbey Köprüsü, Sultançiftliği kavşağı arasında kalan yol, geçiş töreni nedeniyle araç trafiğine kapatıldı. Yolların trafiğe kapatılması nedeniyle sürücülerin zor anlar yaşamaması için trafik polisi kontrol noktalarında alternatif yollar için yönlendirmede bulundu. Kutlamalara katılacak olan tanklar ise yolların kapatılmasıyla birlikte kontrollü bir şekilde tören alanına geldi. Tören alanına gelmeye başlayan vatandaşlar arama noktalarından geçerek alana girmeleri sağlandı.

KERRY'DEN "CUMHURİYET BAYRAMI" MESAJI

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, "Başkan Barack Obama adına" Türkiye'nin Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Dışişleri Bakanı Kerry'nin yayınladığı yazılı açıklamada, "Başkan Obama ve Amerikan halkı adına, Türkiye halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım" ifadesine yer verildi.

İki devletin ortaklığının "vatandaşlarımızın güvenliği ve refahı için hayati" olduğu vurgulanan açıklamada, "60 yıldan bu yana yakın NATO müttefikleri olarak, bölgede ve tüm dünyada karşılaştığımız ciddi sorunlara karşı omuz omuza çalışmaya devam ediyoruz" denildi.

Geçen ay Ankara'ya giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Ahmet Çavuşoğlu'yla görüştüğünü hatırlatan John Kerry, Türk liderlerle sık sık temaslarını sürdürdüğünü, karşılıklı olarak ortak görüşler ve anlaşmazlıklar konusunda birbirlerine daima "yakın ve saygılı" davrandıklarını bildirdi. Kerry açıklamasında, "Ekonomik ve ticari bağlarımızın da aralarında bulunduğu konular ve bölgesel tehditler konusunda birlikte işbirliğimizi güçlendirdik" dedi.

Türkiye ve vatandaşlarına Cumhuriyet Bayramı'nda en iyi dileklerini sunan Kerry, yazılı açıklamasında "halklarımız arasındaki güçlü bağlar, devletlerimiz arasındaki dostluğu pekiştiriyor" dedi ve Amerika'da canlı bir Türk cemaatinin bulunduğunu hatırlattı.

John Kerry ayrıca, Amerikan üniversitelerinde Türk öğrencilerin okuduğunu, iki ülke vatandaşları arasında sosyal ve kültürel bağlar bulunduğunu belirtti. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER