ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2012 Pazar 15:18

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Taksim’de başladı

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Taksimde başladı

İstanbul'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenk konulmasıyla başladı.


İstanbul'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Törene; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ile birlikte vatandaşlar katıldı. Çelenk bırakmak isteyen CHP ve İşçi Partili bir grup alana alınmayınca kısa süreli gerginlik yaşandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yılı kapsamında İstanbul’da ilk tören Taksim’de düzenlendi. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Taksim Cumhuriyet anıtına İstanbul Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın çelenkleri konuldu.

Törenin sona ermesinin ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman öğrencilerle sohbet etti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bir süre törene katılan öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilere hitaben konuşan Vali Mutlu, “Ailelerinize selamlarımı iletin. Kardeşlerinize okulda arkadaşlarınıza iyi dileklerimi ulaştırın. Hepsinin bayramını kutluyoruz. Sizlere başarılar diliyoruz. Her şey gönlünüzce olsun. İnşallah geleceğin güçlü Türkiye’sini sizin gibi iyi yetişmiş gençler daha da güçlü hale getirecektir.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Milletçe Cumhuriyeti beraberce kurduk. Cumhuriyetin kazançlarını birlikte yaşamaktayız. Ulusal bayramımızın halkla beraber coşkuyla kutlanması anlamında 7 yıldan beri İstanbul’da Boğaz köprüsü ve Kız Kulesi arasında havai fişek ve ışık gösterileri yapmaktayız. Sayın Valimize bu çalışmalarımızı protokole aldığı işçin ayrıca teşekkür ederim.

Ben bu kutlamalara İstanbulluları davet ediyorum. Her geçen gün çok daha farklı kutlanmaktadır. Cumhuriyet bizim en önemli kazanımımızdır. Bayrağımızın gönderde bağımsızlılığımızın sembolü olarak dalgalanmasına vesile olan bu büyük bayrama hep beraber aynı coşkuyu dünyaya haykırıp, birlikteliği sunmak üzere aynı heyecanı yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

Bu arada, tören esnasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İşçi Partisi'ne üye bir grup Taksim’e gelerek anıta çelenk bırakmak istedi. Grup üyeleri Ankara’da yapılacak olan Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünün yasaklanmasına tepki gösterdi. Kısa süreli bir gerginliğin ardından eylemciler, Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Sloganlar atan partililer, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER