ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 18:10

"Cumhurbaşkanını halk seçerse..."

"Cumhurbaşkanını halk seçerse..."


Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, “Türkiye şu anda yarı Başkanlık sisteminde değildir. Fakat yarı başkanlık sistemine yakın bir yerde duruyoruz. 2 sene sonra cumhurbaşkanını halk seçerse kesinlikle Türkiye’de yarı başkanlık sistemine geçmiş olacağız.” dedi.

GAP Gazeteciler Birliği tarafından düzenlenen konferansta sıkça tartışılan ‘Başkanlık ve Yarı Başkanlık’ konusu ele alındı. Açılış konuşmasını yapan GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynal Abidin Kıymaz, kendisinin çocukluk yıllarından beri 'anayasa'nın tartışıldığını ve şu an yaşının 50'nin üzerinde olmasına rağmen, hala aynı tartışmaların yapıldığını ifade etti.

 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu da yeni anayasanın hedefinin gerçek özgürlüğe ulaşmak olduğuna işaret ederek, "Gerçek özgürlüğe ulaşmak da aslında çoğulculuktur. Yani insanların yüzde 1’inin bile hakkını savunmaktır. Eğer bir rejim insanların yüzde 1’inin bile hakkını savunmuyorsa o zaman bu gerçek anayasacılığa uymuyordur ve gerçek çoğulculuk o ülkede yoktur denebilir. Bunu savunan İtalya kökenli bir Amerikan vatandaşı. 1945’te bir kitap yazmış ve çoğulculuğun babası olduğu kabul edilir ama 1207’de Mevlana karşımıza çıkıyor. Mevlana da aynı şeyleri söylüyor ama aynı şeyleri söyleyen Mevlana bir kenara bırakılmış ve Amerikan vatandaşı çoğulculuğun babası olduğu kabul edilmiş. Fakat hiçbir anayasa hukuk kitaplarında bunun yazıldığını göremiyoruz. Mevlana’nın bir başka sözü ‘Geliniz, Allah dost, dünya post’. Dünyayı bir posta benzeten dünyayı namaz kılacak seccadeye benzeten Mevlana’nın bu sözü çoğulculuğun da babası olduğunu gösteriyor. Bazen Mevlana’ya itiraz da etmişler. Ne olursa ol yine gel, Hristiyanda olsan gel, kafirde olsan gel’ bu ne demek demişler ve Mevlana’yı İslam dışı ilan etmişler. Buna cevapta veriyor ve Mevlana ‘Ben bu kuralın kölesiyim. İslamdan da ayrı değilim. Dolayısıyla Müslüman olan Mevlana gerçekten çoğulculuğun babasıdır." diye ifade etti.

 Üniversitelerde verilen hukuk derslerine dikkat çeken Fendoğlu, şöyle devam etti: “Hukuka bir eleştiri getirmek lazım. Hukuk kitapları 60’ı geçen hukuk fakültelerinde hukuk kitapları gerçekten adalet duygusu verebiliyor mu bunu sorgulamak lazım. Hukuk eğitimi Türkiye yeterli değildir. Hukuk eğitiminin gözden geçirilmesi lazım. Çünkü bir hukuk kitabını sıktığınız zaman ondan bir iki damla adalet değilse de hukuk kitabı değildir. Ve Türkiye’de büyük bir sıkıntı var. Öğrencilerimize daha iyi bir eğitim vermemiz gerekiyor. Şu ana kadar Anayasa Mahkemesi hep jandarma görevini yaptı. Ama insan hakları ideolojisini taşısaydı Türkiye bu durumda olmayacaktı.”

Türkiye’de son günlerde sıkça tartışılan başkanlık modeli hakkında konuşan Fendoğlu şunları söyledi: “Türkiye, şu anda yarı başkanlık sisteminde değildir. Fakat yarı başkanlık sistemine yakın bir yerde duruyoruz. Ama meclisimiz Fransa’dan çok güçlü. Bizim 82 anayasamız çok benziyor. 2 sene sonra Cumhurbaşkanını halk seçerse kesinlikle Türkiye’de yarı başkanlık sistemine geçmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Hasan Tahsin Fendoğlu’na plaket takdim ederken, Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu da Başkan Büyükaslan’a RTÜK logolu kahve takımı takdim etti. GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Z.Abidin Kıymaz da Fendoğlu’na nemrut heykelcikleri hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER