ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 00:40

Cumhurbaşkanı seçimi geçici aday listesi yayımlandı

Cumhurbaşkanı seçimi geçici aday listesi yayımlandı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle aday gösterilenlere ilişkin geçici aday listesini yayımladı.


Resmi Gazete’de yayımlanan geçici aday listesinin ardından YSK’ya yapılacak olan adaylara yönelik itirazlar başlamış oldu.

YSK 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 9. maddesi gereğince, cumhurbaşkanı seçimi geçici aday listesini yayımladı. Yayımlanan listede adaylarla ilgili doğum tarihi, üniversiteleri ve mezun oldukları bölümler de yer alıyor. Liste’de CHP ve MHP'nin gösterdiği aday Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu’nun 26 Aralık 1943’te doğduğu, Mısır Ain Shams Üniversitesi Kimya bölümü mezunu olduğu, AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Şubat 1954’te doğduğu, Marmara Üniversitesi İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü mezunu olduğu ve HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın 10 Mart 1973 doğumlu olduğu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olduğu bilgileri yer alıyor.

Adaylara yönelik yapılacak olan itirazlar için yarın akşam saat 17.00’e kadar YSK’ya bildirilecek. İtirazları inceleyecek olan YSK kesin aday listesini 11 Temmuz Cuma günü yine Resmi Gazete’de yayımlayacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER