ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 16:40

Cumhurbaşkanı Gül’den Nobel mesajı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu seneki Nobel Barış Ödülü’nün Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne verilmesi vesilesiyle bir tebrik mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Büyükelçi Ahmet Üzümcü’nün genel direktörlüğünü yaptığı örgütün çabalarını Türkiye olarak hep desteklediklerini ifade edip, "Bu seneki Nobel Barış Ödülü’ne Lahey’de yerleşik Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün layık görülmesinden büyük memnuniyet duydum. Ülkemizin tecrübeli diplomatlarından Büyükelçi Ahmet Üzümcü’nün Genel Direktörlüğü’nü yaptığı örgütün çabalarını Türkiye olarak hep destekledik. Bu bağlamda, ben de geçen yıl Nisan ayında Hollanda’ya gerçekleştirdiğim devlet ziyareti sırasında örgütün genel merkezini ziyaret ederek bir konuşma yapmıştım.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün uzun yıllardır ifa ettiği başarılı çalışmalara ilave olarak hali hazırda Suriye’deki kimyasal silahların imha edilmesi vazifesini de yürüttüğüne dikkat çekerek, ‘‘Bu vesileyle, Genel Direktör Büyükelçi Üzümcü nezdinde, örgüt personeli ile çalışmalarına destek veren tüm değerli uzman ve denetçileri tebrik ediyorum. Örgüte verilen Nobel Barış Ödülü’nün Ortadoğu bölgesi başta olmak üzere tüm dünyamızın kitle imha silahlarından arındırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER