ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:56

Cumhurbaşkanı Gül'den anlamlı mesaj


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mevlâna’nın yolunun barış, sevgi ve kardeşlik yolu olduğunu söyledi. Gül, "O, dünyamızda baş gösteren ve temelinde hoşgörüsüzlük yatan sorunların çözümünü yüzyıllar öncesinden işaret etmiştir. Bu nedenle şiddetten arındırılmış, barış dolu bir dünyanın kapılarını açmak için, Mevlâna’nın 13. asırdan günümüzü aydınlatan fikirlerinin bir şemsiye gibi tüm insanlığı kuşatacağına inanıyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Hz. Mevlâna'nın 739. Vuslat Yıldönümü uluslararası anma törenleri' dolayısıyla Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'a mesaj gönderdi. Mesajında 739. vuslat yıl dönümünde, büyük Türk-İslam mutasavvıfı, şair ve düşünürü, mânâ eri Hz. Mevlâna'nın aziz hatırasının saygıyla yad edildiğini belirten Gül, "Vuslatının üzerinden asırlar geçse de Mevlâna Celâleddin Rûmî, hayatı, düşünceleri, eserleri, sevgi, barış ve hoşgörüyü temel alan evrensel mesajıyla, geniş kitleleleri etkilemeye ve gönülleri birleştirmeye devam etmektedir. Anadolu’nun en önemli manevi mimarlarından Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin, ‘Gel, gel, ne olursan ol, gel!’ çağrısı, insanları kaynaştırarak, sevgi ve barış içinde, bir arada yaşamalarını mümkün kılmıştır. Mevlana’nın, ilahi aşk, sevgi ve birlik üzerine kurduğu, farklılıkları dışlamayan, her dilden, her dinden ve her renkten insana kollarını açan felsefesi, onu evrensel bir değer haline getirmiştir. O tüm insanları kucaklarken, insanlık tarafından da kucaklanmıştır. Onun ölümsüz eseri Mesnevi'nin birçok dile çevrilmesi, dünyanın dört bir yanında okunması ve her yıl çok sayıda insanın, çağrısına uyarak Mevlâna’nın yaşadığı coğrafyayı görmek için ülkemizi ziyaret etmesi bunun en müşahhas göstergelerindendir." sözlerine yer verdi.

Hz. Mevlâna'nın herkesi ‘insan-ı kamil’ olmaya çağırdığını hatırlatan Gül, mesajına şöyle devam etti: "İnsanlara merhameti, hoşgörüyü, iyiliği, güzel ahlakı, hayrı, sabrı, sakinliği, şiddet ve öfkeden uzak olmayı, ümitli olmayı öğütleyen Mevlâna, sevgisi ve tevazuyla gönülleri fethetmiştir. Hayatını, ‘Hamdım, piştim, yandım...’ diyerek özetleyen, ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak telakki eden Mevlâna, tüm insanlık için mükemmel bir rehberdir. Mevlâna’nın yolu barış, sevgi ve kardeşlik yoludur. O, dünyamızda baş gösteren ve temelinde hoşgörüsüzlük yatan sorunların çözümünü yüzyıllar öncesinden işaret etmiştir. Bu nedenle şiddetten arındırılmış, barış dolu bir dünyanın kapılarını açmak için, Mevlâna’nın 13. asırdan günümüzü aydınlatan fikirlerinin bir şemsiye gibi tüm insanlığı kuşatacağına inanıyorum."

Konya’da her yıl düzenlenen uluslararası anma törenlerinin büyük önem taşıdığını aktaran Gül, "Mevlâna sevgisinin ve mesajının yayılmasına vesile olan törenlerin, aynı zamanda herkesin, onun gönül ve düşünce dünyasında kendisine yer bulması açısından da güzel bir ortam oluşturduğu kanaatindeyim. Yurt dışından gelen konuklarımıza farklı kültürlerin yüzyıllarca kardeşçe bir arada yaşadığı, medeniyetlerin buluşma noktası ülkemize hoş geldiniz diyorum. 739. vuslat yıl dönümünde Hz. Mevlâna'yı rahmetle anıyor, törenlere katılanlara selam ve sevgilerimi iletiyorum." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER