ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Eylül 2013 Cuma 22:05

Cumhurbaşkanı Gül Yalova'da


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Çeşitlilikler ve farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Büyük bir ülkeyiz. Doğu ayrı, batı ayrı, kuzey güney, orta Anadolu ayrı ama hepsi de bizimdir. Hepimiz istediğimiz yerde yaşayabiliriz. İstediğimiz yere yerleşebiliriz ve bu vatan topraklarının her bir karışı hepimize aittir" dedi.
Gül, Yalova Valisi Esengül Civelek'in onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Altan Kültür Merkezi'nde verilen yemeğe gelişinde şehit ve gazi aileleri ile yakından ilgilenen Gül, onlarla bir süre sohbet etti.
Yemeğe katılanlara hitap eden Gül, Yalova'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve daha önce de çeşitli vesilelerle kente geldiğini, ama cumhurbaşkanı olarak bugün ilk defa Yalova'yı ziyaret etmekten ve memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.
Yalova'nın 1995'te il olduğunu hatırlatan, herkesin gelip görmek ve yaşamak istediği bir kent olduğunun altını çizen Gül, Yalova'da çok şeyin değiştiğine işaret etti.
Valilikte ve Belediye'de Yalova'nın birinci sınıf butik bir il olduğunun söylendiğini dile getiren Gül, "Eminim burada yaşayanlar buranın kıymetini biliyorlardır. Bir taraftan yeşilliği bir taraftan Bursa, Kocaeli, İstanbul gibi Türkiye'nin büyük şehirlerinin ortasında olması ve deniz yoluyla İstanbula bir saat içinde, her yere gidilip gelinmesi Yalova'ya çok ayrıcalık, farklılık ve üstünlük üstünlük tanıyor. O bakımdan bu ilimizin kıymetini bilmek gerekir" diye konuştu.
Gül, Türkiye'nin her köşesinin ayrı bir değeri, kültürü ve tarihi bulunduğuna işaret ederek, "Bu çeşitlilikler ve farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Büyük bir ülkeyiz. Doğu ayrı, batı ayrı, kuzey güney, orta anadolu ayrı ama hepsi de bizimdir. Hepimiz istediğimiz yerde yaşayabiliriz. İstediğimiz yere yerleşebiliriz ve bu vatan topraklarının her bir karışı hepimize aittir" ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:
"Bu kadar büyük bir ülkede huzur içerisinde yaşamak, eksiklerimizi giderecek, müreffeh kalkınmış en gelişmiş demokrasilere en gelişmiş ülkelerle mukayese edilebilecek bir duruma gelmek hedefimiz. Bunun için de hepimiz bütün kamu yöneticileri devlet organları, bir taraftan özel sektör, artık Türkiye'nin lokomotifi, öncüsü olmuştur, büyük bir gayret içerisinde.
Yalova söylediğim güzellikleri turizmi ile değil aynı zamanda sanayisi ile tabii önemli. Çok önemli sanayi kuruluşları var burada. Buradası eskiden beri termalleri ile meşhur, herkesin dinlenmek için geldiği bir yer olduğu için sadece kendi vatandaşlarımızın değil, artık yabancı vatandaşlardan komşularınız var, arkadaşlarınız var. Onlar başka illere olduğu gibi bir günlük ziyaret değil, yıllarının bir kısmını buralarda geçiryorlar. Tahmin ediyorum ki buralarda ev alanlarda çoktur."
Böylesi bir ili güzelleştirmenin herkesin vazifesi olduğuna vurgu yapan Gül, yeni kurulan üniversitenin kente ayrı bir değer kattığını ve üniversiteler arasında da birinci sınıf olmaya aday olduğuna dikkati çekti. Gül, üniversiteye sahip çıkılmasını da istedi.
-Şehit ailelerine ve gazilere sahip çıkın
Şehit aileleri ve gazilere şükran ve minnet duygularını hiçbir zaman eksik etmediklerini anlatan Gül, "Hepiniz adına onları selamladım ve daima onlara sahip çıktığınızı, çıkacağınızı ve onlarla dagurur duyacağınızdan eminim. Gittiğim bütün illerimizde doğrusu bunu görüyorum. Şu bir gerçek ki onlar en değerli varlıklarını bu ülke için armağan eden vatandaşlarımızdır. Dolayısıyla aramızda ayrı bir yerleri vardır" diye konuştu.
Gül, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bu ilin de bu ülkenin de kıymetini hepimiz bilelim. Kardeşlik ve huzur içerisinde daha çok çalışarak ülkeyi geleceğe taşıyalım. Farklılıklar olacaktır. Demokrasi demek zaten farklılık ve çoğulculuk demektir. Farklı siyasi partiler ve siyasi akımlar olacaktır. Bunların kendi içinde yarışması 'Ben daha iyi yaparım' diye iddialı olmasından daha tabii bir şey olamaz. Yoksa o zaman tabii eksiklik vardır. Ama bunları belli bir saygınlık içinde yaptığımız süre içerisinde bu zenginlik olur. Yoksa tersi olur. Bunların tecrübelerini eskiden çok yaşadığımız için artık yapacağımız şey fikirlerimize aykırı fikirler olsa bile saygılı olmak, dinlemek. Kabul edilir edilmez bu ayrı bir şey."
Bir ilde huzurun olması o ilin ileri gelenlerin arasındaki muhabbete bağlı olduğuna işaret eden Gül, "O ilin ileri gelenleri dediğimde başta şüphesiz ki vali, belediye reisi, değerli milletvekilleri, ilin yöneticileri, hakimler, savcılar, buranın işadamları, odaların temsicileri şüphesiz ki bu ilin önemli simalarıdır. Bunlar arasında ne kadar çok ahenk olursa ne katar çok illeri için çalışırsa buranın meseleleri olduğunda ne kadar bir masa etrafında toparlanıp konuşulursa o ilin meseleleri o kadar kolay çözülür. Önü açık olur. O ilin gelişmesi o kadar kolay olur" dedi.
Yalova Valisi Civelek de tarihi bir günü yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Gül'ü, Doğu Marmara bölgesinin cazibe merkezi olan Yalova'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER