ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 21:11

Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz'de


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakere sürecini başarıyla bitirmesine fırsat verilmesini isteyerek, "Tabi ki tam üyelik için bazı ülkelerin referanduma gitmeleri söz konusu. O nihai bir karar ama müzakere sürecini başarıyla bitirmemiz herkesin kârına, çıkarınadır" dedi.

Gül, başbakanlığa gelişinde Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho tarafından kapıda karşılandı. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Passos Coelho ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülkenin ortak yanları bulunduğunu, iki büyük imparatorluğun mirasını taşıdığını söyleyen Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin aslında 15-16. yüzyıla uzandığını, ancak 1843'te Portekizli bir diplomatın İstanbul'a gelmesiyle ilişkilerin başladığını anlattı.

Türkiye ve Portekiz'in ilişkilerinin bugün çok güçlü olduğunu belirten Gül, iki ülkenin dünyanın zor zamanlarında, NATO üyesi olarak dünya barışına hizmet ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, "Ayrıca, İstanbul ve Lizbon birbirini çok andırırlar. Bildiğim kadarıyla burada da yedi tepe var. İstanbul'un da yedi tepesi var. Dolayısıyla İstanbul'u gören Lizbon'u, Lizbon'u gören İstanbul'u daima hatırlar" diye konuştu.

İki ülke halkları arasında da her zaman dostluk olduğunu söyleyen Gül, bu ziyaretinin de ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.
    
Başka ülkelerde ortak yatırımlar
    
Başbakan Passos Coelho'nun geçen yıl Türkiye'ye yaptığı ziyaretin oldukça verimli geçtiğini ifade eden Gül, ziyarette iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek strateji belgesinin imzalandığını, bugün imzalanan anlaşmaların da ilişkilerin daha güçlendiğini gösterdiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ekonomik potansiyelin önemine işaret ederek, 1 milyar dolarlık ticaret hacminin daha da büyüyebileceğini, iş adamlarının karşılıklı büyük ortaklıklar kurabileceğini, başka ülkelerde ortak yatırımlar yapılabileceğini ifade etti.

Türk ve Portekizli iş adamlarıyla bir araya gelerek daha çok iş, ortaklık yapılması için iş adamlarını teşvik edeceklerini vurgulayan Gül, "İnanıyorum ki bizler teşvik ettikçe iş imkanları da ortaya çıkacaktır" dedi.
    
AB yolunda Türkiye'ye verilen destek
    

Avrupa Birliği (AB) yolunda Türkiye'ye verdikleri desteğe teşekkür eden Gül, Türkiye'nin 1996'dan bu yana Gümrük Birliğinin tam üyesi olduğunu, ülkeler arasında gümrük duvarının söz konusu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin tam üyelik süreci de gerçekleşsin ama bundan önce müzakere sürecini başarıyla bitirmemize fırsat verilsin. Tabi ki tam üyelik için bazı ülkelerin referanduma gitmeleri söz konusu. O nihai bir karar ama müzakere sürecini başarıyla bitirmemiz herkesin kârına, çıkarınadır. Çünkü bütün Avrupa üyesi ülkelerin şirketlerinin, firmalarının Avrupa Birliği kriterini tam yerine getirmiş bir ülkede faaliyet göstermesinden daha doğrusu tercih edilen bir şey olamaz."
    
Vize muafiyeti
    
Türkiye ve Portekiz arasında vize konusunda iyi ilişkiler bulunduğunu belirten Gül, Başbakan Passos Coelho'nun Türkiye'ye yaptığı ziyarette konuyu dile getirdiğini, kendilerinin de gereğini yaptığını anımsattı.

Gül, 2013 yılı Nisan ayından bu yana Portekiz vatandaşlarının sadece kimlik kartlarıyla Türkiye'ye gelebildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Arzu ederiz ki Avrupa Birliği de Türkiye'ye karşı uyguladığı vize politikasını biraz daha anlayışlı hale getirir. Açıkçası, Latin Amerika ülkeleriyle bile vize muafiyetleri konuşulurken, Rusya ile konuşulurken, müzakereye başlamış, Avrupa Gümrük Birliğinin tam üyesi Türkiye gibi bir ülkeye katı vize politikası biraz doğrusu anlayamadığımız bir husus.

Bu konuda sizlerin bize ne kadar müzahir olduğunuzu, doğru politikaları dile getirdiğinizi biliyoruz. Bundan dolayı da tekrar teşekkür ediyorum. İlişkilerimizin daha da ileriye taşınması için her kademede büyük gayret gösteriyoruz ve inanıyorum ki ilişkilerimiz çok daha güçlü olacaktır."
    
Başbakan Coelho'nun konuşması
    
Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho ise Cumhurbaşkanı Gül'ü ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

"Portekiz ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler mükemmel düzeydedir" diyen Passos Coelho, ilişkilerin bugün imzalanan dört anlaşmayla daha da gelişeceğini söyledi.

Kendisinin geçen yıl Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Passos Coelho, ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesine yönelik stratejik belge imzalandığını anımsattı.

Türkiye ve Portekiz arasındaki ekonomik ilişkileri daha da artırmayı amaçladıklarına işaret eden Passos Coelho, yarın iş adamlarının katılacağı bir iş forumunun yapılacağını belirtti.

Bugün imzalanan anlaşma sonucu iki ülke arasında ekonomi ve ticaret alanında kurulacak ortak komisyonun ticareti daha da geliştireceğini dile getiren Passos Coelho, iş adamları ve onların arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu söyledi.

Türkiye ve Portekiz'in "Akdeniz kimliği"nin iki ülkeyi birleştirdiğini kaydeden Passos Coelho, "İki ülke de tarihinde farklı dünyalara kapı açan dönemler yaşamış. Dolayısıyla bugün geçmişten gelen kültürel mirasımızı yeni fırsatlara dönüştürme imkanına sahibiz" ifadesini kullandı.

Ülkesinin Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecini desteklediğine dikkati çeken Passos Coelho, "Müzakere sürecinin çok uzun sürdüğünün farkındayız" diye konuştu. Bunun hem Türk halkının ilgisinin azalmasına hem de "Avrupa tarafında da sanki bir ilgi kalmamış" algısına sebep olduğunu söyleyen Passos Coelho, "Müzakere sürecine hız kazandırmanın zamanı çoktan gelmiştir. Bu hem Türkiye için hem Avrupa için çok daha olumlu bir gelişme olacaktır" ifadesini kullandı.
    
Anlaşmalar imzalandı
    
Bu arada basın toplantısı öncesinde Gül ve Passos Coelho huzurunda iki ülke arasında bazı alanlarda anlaşmalar imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Portekiz Hükümeti Arasında Askeri Alanda İşbirliği Çerçeve Anlaşması", "Türkiye ile Portekiz Arasında İkili Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi ve Yoğunlaştırılması İçin Ortak Ticari Komisyon Kurulmasına Dair Deklarasyon", "Türkiye ve Portekiz Dışişleri Bakanlıkları Arasında Diplomat Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası" anlaşmalarına Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imza koydu.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Portekiz Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim, Bilim, Teknoloji, Yüksek Öğrenim, Kültür, Spor, Gençlik ve Basın-Yayın Alanlarında 2013-2016 Yıllarına İlişkin İşbirliği Programı"nı ise Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik imzaladı.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Passos Coelho'nun onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER