ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:08

Cumhurbaşkanı Gül, Mahmud ile ortak açıklama yaptı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Somali'nin yeniden kurulmasında hem resmi kurumları hem de halkıyla verdiği destekle uluslararası camiaya örnek olacak bir ilki gerçekleştirdiğini söyledi.
    
Cumhurbaşkanı Gül ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenlediler.
    
Gül, basın toplantısındaki konuşmasına, Mahmud ve beraberindeki heyeti Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu belirterek başladı.
    
Mahmud'un Somali'de Eylül ayında yapılan seçimler sonucu göreve geldiğini anımsatan Gül, ilk resmi yurt dışı ziyaretin Türkiye'ye yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.
    
Somali'de 20 yıla yakın bir süre belirsizlik ortamının hüküm sürdüğünü, uluslararası camianın ve kuruluşların desteğiyle sekiz yıllık geçiş dönemi yaşandığını kaydeden Gül, ''Bütün bunlar bitti ve neticede Somali devleti yeniden doğdu. Yeni Somali Devleti'nin Cumhurbaşkanı olarak Hasan Şeyh Mahmud bugün Türkiye'yi ziyaret ediyor'' dedi.
    
Ülkede temsil kabiliyeti yüksek bir parlamentonun oluştuğunu ve yeni hükümetin kurulduğunu belirten Gül, yeni parlamentonun yüzde 30'unun kadınlardan oluştuğuna, federal hükümetin 10 bakanından ikisinin kadın olduğuna dikkati çekti. Gül, tüm bunların Somali'de yeni bir dönemin başlangıcını gösterdiğini söyledi.
    
''Somali halkı yakından görüyor''
    
Türkiye ile Somali arasındaki ilişkilerin geçmişinin 16. yüzyıla kadar uzandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, Somali'de son dönemde yaşanan sıkıntılar ve özellikle geçen yıl yaşanan açlık ve insani sorunlar karşısında Türk halkının büyük duyarlılık gösterdiğini, büyük yardım kampanyaları başlatıldığını belirtti.
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da beraberindeki heyetle Somali'ye yaptığı ziyaretin büyük yankı bulduğunu dile getiren Gül, o günden bugüne iki ülke arasındaki ilişkilerin çok güçlü bir şeklide devam ettiğini vurguladı.
    
Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Türkiye bütün uluslararası camiaya da şunu göstermek istiyor; herhangi bir beklentisi olmadan, insani amaçlı olarak başka bir millete nasıl yardım yapılabilir. Bunu en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. Bugün Somali'de büyükelçiliği olan nadir ülkelerden biriyiz. Özellikle batı dünyasından hiçbir daimi büyükelçi Mogadişu'da yokken bizim büyükelçimiz orada görev yapmaktadır. THY, Mogadişu'ya uçan tek havayoludur. Dolayısıyla bütün dünyayla Somali'nin bağlantısını THY gerçekleştirmektedir.
    
Biz birçok altyapı projelerinde çalışıyoruz, eğitim, sağlık başta olmak üzere. Türk halkının bu büyük desteğiyle oluşturulan fon Somali halkına en iyi şekilde harcanmaktadır. Bunun için bakanlarımız Somali'ye gidip gelmekte, teknik heyetlerimiz Somali'de bulunmaktadırlar. Somali halkı da bunu yakından görmektedir.''
    
Güvenlik güçleri için uluslararası fon
    
Türkiye'de bin 600 Somalili öğrencinin eğitim gördüğünü, bu öğrencilerin 500'ünün yükseköğretimde, diğerlerinin meslek lisesi ve yüksekokullarda okuduğunu kaydeden Gül, Somalili öğrencilerin aldıkları eğitimin ardından hizmet etmek için ülkelerine döneceğini ifade etti.
    
Bir ülke yeniden kurulurken en önemli organın güvenlik güçleri olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, silahlı kuvvetlerin ve polis teşkilatının kurulmasında Türkiye'nin Somali ile işbirliği içerisinde olduğunu belirtti. Gül, sözlerine şöyle devam etti:
    
''Somali güvenlik güçlerinin kurulmasıyla ilgili çok önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlar hem eğitim hem teçhizat çalışmalarıdır. Bu yönde de bir fonun kurulmasını uluslararası camiaya önerdik. Bu bakımdan 2013'te İstanbul'da yapılacak bir donörler toplantısında bu fonun oluşturulmasına çalışacağız.
    
Türkiye olarak Somali silahlı kuvvetlerinin, polis teşkilatının en güçlü şekilde kurulmasında ve ülkede güvenliğin ve kendi çıkarlarının sağlanmasına en iyi şekilde hizmet etmeleri için de çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.''
    
İki ülke Milli Savunma Bakanları ve Genelkurmay Başkanlarının bu konularda görüşmelerini sürdürdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, diğer bakanların da mevkidaşlarıyla görüşmelerinde Türkiye ile Somali arasındaki işbirliğinin belirlendiğini kaydetti.
    
Mahmud'un ziyaretinin başarılı olacağına dair inancını dile getiren Gül, konuşmasını şöyle noktaladı:
    
''Türkiye ile Somali arasındaki bu kritik dönemde ilişkiler, uluslararası camiaya da çok güzel bir örnek olacaktır. Genellikle uluslararası camiada sözler verilir, fonlar oluşturmak için çalışmalar başlar ama maalesef bu sözler çok gerçekleşemez. Halbuki beklentiler de daima yüksek olur.
    
Türkiye bu alanda belki de uluslararası camiaya örnek olacak şekilde bir ilki gerçekleştirmekte ve bir ülkenin, bir milletin yeniden ayağa kalkması, bir devletin yeniden kurulması için bütün yüküyle, hem resmi hem halkıyla büyük bir yardımlaşma içerisindedir. Somali halkı aslında büyük bir halktır. Tarihte çok önemli yeri olmuştur. Kendi zengin kaynakları da vardır. İnanıyorum ki devlet fonksiyonunu görmeye başladığında bütün bu kaynaklar harekete geçecektir ve hiç kimseye ihtiyaçları olmadan yollarına en iyi şekilde devam edeceklerdir.''
    
Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud'un huzurunda, iki ülke arasında askeri mali işbirliği anlaşması ve nakdi yardım uygulama anlaşması imzalandı.
    
Anlaşmalara Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Somali Savunma Bakanı Abdülhakim Hacı Faki imza koydu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER