ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 17:55

Cumhurbaşkanı Gül, Lizbon'a gitti


İSTANBUL (A.A) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lizbon ziyareti sırasında muhataplarıyla Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci, Akdeniz bölgesindeki güncel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacağını belirterek, "NATO müttefikimiz Portekiz ile mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizin her alanda daha da güçlendirilmesine büyük önem atfediyoruz" dedi.
     Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere Portekiz'in başkenti Lizbon'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantızı düzenledi.
     Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva'nın davetine icabet etmek, devlet ziyareti gerçekleştirmek amacıyla Lizbon'a gittiğini ifade eden Gül, ziyaretinde kendisine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, milletvekilleri, iş adamları ve üst görevlilerden oluşan geniş bir heyetin refakat ettiğini söyledi.
     Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin, Portekiz Cumhurbaşkanı Silva'nın, 2009'da Türkiye'ye yaptığı devlet ziyaretinin iadesi niteliğini taşıdığını belirterek, "Lizbon'daki temaslarımda, Cumhurbaşkanı Silva ile yapacağımız kapsamlı fikir teatisinin yanı sıra Portekiz Meclis Başkanı ve Başbakanı ile da ikili ilişkilerimizi ele alacağız. Ayrıca tüm muhataplarımla AB üyelik sürecimiz, Akdeniz bölgesindeki güncel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacağım. NATO müttefikimiz Portekiz ile mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizin her alanda daha da güçlendirilmesine büyük önem atfediyoruz. Bu ilişkilerimizin başında ekonomik ve ticari ilişkilerimiz gelmektedir" diye konuştu.
    
     -İki ülke arasındaki ticaret hacmi-
    
     Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında iki ülke arasındaki ticaret hacmine de değinerek, "Ticaret hacmimiz son 10 yılda üç kat artarak, geçen sene 1 milyar dolar seviyesini aşmıştır" bilgisini verdi.
     Bu miktarın iki ülke ilişkilerinin potansiyelini henüz tam anlamıyla yansıtmadığına vurgu yapan Gül, ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik temaslara bilhassa ağırlık vereceğini belirtti.
     Bu bağlamda Türkiye-Portekiz İş Forumu'nun kapanışını da Cumhurbaşkanı Silva ile gerçekleştireceklerini anlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Böylelikle iki ülke müteşebbis çevrelerinin bir araya gelmesine öncülük etmiş olacağız. Ziyaretim vesilesiyle imzalanacak Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi Kurulmasına Dair Anlaşma'nın ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilere ayrıca ivme kazandıracağı kanaatindeyim.
     Temaslarım sırasında Türkiye'nin AB üyeliği süreci hakkındaki görüşlerimizi de muhataplarıma aktaracağım. Portekiz'in AB üyelik sürecimize verdiği destek bizim için büyük önem taşımaktadır. Portekiz'in bu yöndeki desteğinin güçlü ve görünür bir şekilde devam etmesini beklediğimizi de dile getireceğim."
    
     -Sintra'da incelemelerde bulunacak-
    
     Cumhurbaşkanı Gül, Lizbon'da yapacağı temasların ardından UNESCO'nun dünya mirası listesindeki Sintra'da da incelemelerde bulunacağını bildirdi.
     Gül, ziyaretinin Türkiye ile Portekiz arasında tarihten gelen yakın dostane ilişkilerin önümüzdeki dönemde daha da pekişip, güçlenmesine vesile teşkil etmesini temenni ettiğini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER