ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:17

Cumhurbaşkanı Gül, Litvanya'da


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya ve Litvanya'nın, Türkiye'nin AB üyelik sürecine güçlü destek verdiklerini tereddütsüz şekilde kamuoyuyla paylaştıklarını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Cumhurbaşkanı Gül, Letonya ve Litvanya'ya yaptığı resmi ziyaretlerin sonunda gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi.
     Gül, Türkiye'den Baltık ülkeleri Letonya ve Litvanya'ya 11 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan resmi ziyaretin sonuna gelindiğini belirterek, bakanlar, milletvekilleri, iş adamı ve sanat dünyasının seçkin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ziyaretin çok faydalı olduğunu söyledi.
     Her iki ülkede de çok büyük hüsnü kabul gördüklerini vurgulayan Gül, cumhurbaşkanları, hükümet ve meclis başkanlarının kendilerini olağanüstü ilgiyle karşıladığını dile getirdi.
     Gül, Letonya ile ticaret hacminin 300 milyon dolar, Litvanya ile 500 milyon dolar seviyesinde olduğunu kaydederek, iş forumlarında iş adamlarına karşılıklı yatırım yapmaları çağrısında bulunduklarını ve ülkeler arasında anlaşmalara imza attıklarını anlattı.
    
     Litvanya'nın dönem başkanlığı
    
     Litvanya'nın 3 ay sonra AB dönem başkanlığını devralacak olmasını, ''olağanüstü bir gelişme'' diye değerlendiren Gül, şunları söyledi:
     ''Her iki ülkenin Türkiye'nin AB üyelik sürecine güçlü destek verdiklerini tereddütsüz şekilde kamuoyuyla paylaştıklarını görmekten de ayrıca memnun oldum.
     Litvanya'nın dönem başkanlığı sırasında bazı fasılların açılacağını söylediler. Bekliyoruz. Ama çok daha önemlisi tabii ki bizim bulunmadığımız toplantılarda Türkiye'nin tezlerinin terennüm edilmesi ve bunların tartışılmasına fırsat verilmesidir. Litvanya Cumhurbaşkanı'nın daha önce AB'deki komiserliğinden gelen tecrübesiyle bunları en güzel şekilde yapacağından da eminim.''
     AB toplantılarında istismar edilen konunun ne olduğu sorusuna Gül, ''Bazen parlamentolarda biliyorsunuz 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye aleyhine karar alıyorlar. Her ne kadar bu ülkenin parlamentosunda 2005 yılında böyle bir deneme olduysa da bu hükümetler daima şiddetli şekilde karşısında durmuşlar ve Türkiye ile olan müttefiklik, dostluk ilişkilerine önem verdiklerini her ortamda açıklamışlardır. Bunun her iki ülke de farkında'' yanıtını verdi.
     Bir gazetecinin Hasan Cemal'in ardından Amberin Zaman'ın da görevine son verildiğini anımsatması üzerine Gül, bu konudaki fikirlerinin bilindiğini, basın özgürlüğünün bir ülkenin en önemli ve en çok övünebileceği unsurlardan birisi olduğunu söyledi.
    
     ''Tereddüte mahal bırakmayacak şekilde ortaya çıkartılmasını bekliyoruz''
    
     Avrupa'da artan yabancı düşmanlığıyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Gül, şunları kaydetti:
     ''Maalesef Almanya'da üst üste bazı gelişmeler oldu. Bunlar çok üzüntü verici. Önce hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Burada tabii ki Alman hükümetine, makamlarına düşen bir şey var. Hiç tereddüte mahal bırakmayacak şekilde bu işlerin araştırılması ve ortaya çıkartılması. Bunu şunun için söylüyorum: Daha önce 8 Türk ve 1 Yunanlının başına gelen olaylar ve onların oradaki aşırı sağcı naziler tarafından öldürüldüklerinin ortaya çıkması ve o süreçte yaşananlar bugün bunu söylememi gerektirmektedir. Hiç tereddüte mahal bırakmayacak şekilde bu konuların ortaya çıkarılmasını tabii ki bekliyoruz. Hükümetimizle ilgili makamlarımızla Dışişleri Bakanlığı ile herkes çok yakından bir şekilde takip ediyor. Ümit ederiz ki bütün bunlar kazadır, o da tabii hep üzmektedir.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER