ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Nisan 2013 Çarşamba 00:01

Cumhurbaşkanı Gül, Gürcistan'ı desteklediğini bildirdi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşmesi ve NATO'yla ilişkileri bağlamında Gürcistan'ı desteklediğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakashvili'yi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül, Türkiye'nin, Gürcistan'ı bölgedeki başlıca ortakları arasında gördüğünü ve her alanda mükemmel ilişkiler içinde bulunulan bu ülkenin huzur ve istikrarına büyük önem verdiğini aktardı.

Türkiye'nin, Gürcistan'ın Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşmesini ve NATO'yla yakın ilişkiler geliştirmesini başından beri desteklediğini ifade eden Gül, iki ülke arasındaki yoğun siyasi diyalog ve düzenli üst düzey ziyaretlerin, iş birliğinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi bakımından son derece faydalı olduğunu dile getirdi.

Gürcistan'ın siyasi istikrarının, bütün bölgenin istikrarı açısından da önemli olduğunu vurgulayan Gül, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki mevcut stratejik iş birliğinin, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, Bakü-Tiflis-Kars ve Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi gibi, üç ülkeyi birbirine daha da yakınlaştıran devasa projelerle taçlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, gelecek dönemde bitirilmesi planlanan Marmaray Projesi ve Çin'den Londra'ya kadar kesintisiz taşımacılık imkanı sunacak Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin işlerlik kazanmasıyla batı ile doğu arasındaki geleneksel ticaret güzergahlarının yeniden canlanacağını, "Modern demir ipek yolu" diye de bilinen orta koridorun eksik halkasının tamamlanmış olacağını ifade etti.

Türkiye'nin, Gürcistan'ın en büyük dış ticaret ortağı olduğuna dikkati çeken Gül, 2012 yılında yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ticaret hacminin daha da yüksek rakamlara çıkarılması için her iki ülkede de potansiyel bulunduğunu vurguladı. Gül, Türk müteahhitlik firmalarının Gürcistan'da üstlendikleri projelerin toplam değerinin 2,4 milyar doları bulduğunu, Türkiye'den bu ülkeye son on yılda yapılan doğrudan yatırımların değerinin ise 1 milyar doları aştığını aktardı.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakashvili
    
Gürcistan Devlet Başkanı Saakashvili de iki ülke arasında ileri seviyedeki ilişkilerden büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek, ülkesinin NATO'yla bütünleşmesi yönünde Türkiye'nin verdiği desteğe teşekkür etti.

Saakashvili, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin potansiyelinin yüksek olduğunu, ikili ticaret hacminin daha da arttırılabileceğini belirtti.

Dünya Bankası'nca açıklanan iş yapma kolaylığı verilerine göre, Gürcistan'ın dünya sıralamasındaki ilk on ülke içinde yer aldığına değinen Mikheil Saakavshvili, bu çerçevede, Türkiye'den Gürcistan'a yönelik yatırımların artmasını beklediklerini kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER