ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 17:05

Cumhurbaşkanı Gül, Ardahan'da


 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Sınırları bekleyen, vatanın çerçevesini çizen illerdir, serhat şehirlerimiz. Dolayısıyla daima Ardahan gözümüzde çok önemlidir. Her zaman çok önemli bir yeri vardır serhat şehirlerimizin" dedi.
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Ardahan'a gelen Gül, Ahsen Düğün Sarayında onuruna verilen yemeğe katıldı. Salona girişi sırasında ayakta alkışlanan Gül, şehit ailelerinin bulunduğu masaya giderek, onları selamladı.
Gül, burada yaptığı konuşmada, Ardahan'ın bir serhat şehri olduğunu anımsatarak, "Merkezden biraz uzak olunca, bazen gözden uzak olunca gönülden de uzak olunur diye hissiyat olur. Halbuki tam tersi sınırları bekleyen, vatanın çerçevesini çizen illerdir, serhat şehirlerimiz. Dolayısıyla daima Ardahan gözümüzde çok önemlidir. Her zaman çok önemli bir yeri vardır serhat şehirlerimizin" diye konuştu.
-"Azerbaycan'la Ardahan arası 2-2,5 saate düşecek"
Bugün ille ilgili geniş bilgiler aldığını anlatan Gül, şöyle devam etti:
"Eskiler iyi bilir. Yollar hiçbir zaman böyle değildi. Yollar, tüneller, hepsi olağanüstü gayret ve altyapı isteyen çalışmalar. Şimdi daha da canlandırmak için önemli projeler var. Komşu ülkelerle ticareti artırmak, işbirliğine gitmek, alışverişi artırmak için de işinizi kolaylaştırmamız lazım. Bunun yolu da kapılardan, gümrüklerden geçmekte. Bu anlamda Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı açılmak üzere. 52 milyon liraya ihalesi yapıldı. Bu gerçekleştiğinde Azerbaycan'la Ardahan arası 2-2,5 saate düşecek. Gürcistan yine aynı şekilde olacak. Bütün bunlar şehrinizi, sağa sola çok daha kısa yoldan bağlayacaktır. Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesi var bir de. Onun bir kısmı da sizden geçiyor. Bütün bunlar şehirlerimizin daha yaşanır hale gelmesi, ihtiyaçlarının en iyi şekilde kazanılması ve aynı zamanda oradaki ekonomik faaliyetlerin çoğaltılması için yapılan faaliyetlerdir."
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz'dan da üniversiteyle ilgili olumlu bilgiler aldığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Herhalde 10 yıl önce Ardahan'a üniversite açılacağını kimse düşünmezdi. Profesörlerin, doçentlerin, yardımcı doçentlerin gelip burada öğretim elemanı olarak çalışacağını kimse düşünmezdi. Burası bir bölge üniversitesi olma yolunda. Bütün bunlar, devletimizin, hükümetimizin gözünün burada olduğunu ve ihtiyaçların karşılanması için herkesin üzerine düşeni gece gündüz yaptığını da göstermektedir" şeklinde konuştu.
-"Bütün devlet adamları, herkes vatandaşa hizmet için vardır"
Gül, Türkiye'nin her tarafında, bütün şehirlerinde büyük bir imar faaliyeti olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Yollar, tren yolları, havalimanları, her tarafta... Her tarafın yeni ihtiyaçları da ortaya çıkıyor. Zenginleştikçe, haklı olarak yeni taleplerde bulunuyorlar. Bütün bunları karşılamak da devletin muhakkak ki görevi. Bütün devlet adamları, herkes vatandaşa hizmet için vardır. Onun ihtiyaçlarını yerine getirmek için vardır. Onlar, aslında milletin hizmetkarıdır. Bunu karşılıklı, sevgi ve saygı söz konusu olunca bunlar çok daha kolay şekilde yapılır. Bugün Türkiye'de çok şükür böyle bir hava var. Şehirlerimizde de çok güzel dayanışmalar var. Farklılıklar, farklı görüşler olacaktır ama şehir için hep beraber, iliniz için, ülkeniz için hep beraber dayanışma içinde çalışmak da başka bir sorumluluktur. Onun için bütün vatandaşlardan ricam, herkes birbirini sevsin, saysın, birbirini anlamaya çalışsın ve şehrinizin gelişmesi, kalkınması için şehrinizin yöneticileriyle hep elele , omuz omuza olun."
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da burada yaptığı konuşmada, ülkelerin performansının ekonomik kapasitelerine göre belirlendiğine dikkat çekerek, "Ekonomide ne kadar üretkenseniz, ürettiğiniz, pazarlamaya sunduğunuz ürünler ne kadar kaliteliyse gücünüz de o oranda büyük demektir. Dünyayı küresel olarak niteliyoruz. Küresel nitelemenin anlamını şöyle anlıyoruz, herkes birbirini takip ediyor. Küçük bir alet ile dünyanın neresinde ne üretiliyor ne tüketiliyor, satılıyor takip ediliyor. Bu alanda bakanlık olarak üzerimize düşeni bir bir hayata geçiriyoruz" dedi.
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamlarının da bulunduğu bir heyetle öğle yemeği yedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER