ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2017 Cumartesi 01:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Müzik Üniversitesi kuracağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Müzik Üniversitesi kuracağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İnşallah müzik üniversitesini kuracağız, bunun adımını atacağız, çalışmalarına da Cumhurbaşkanlığında başlamış durumdayız"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk'ün Çanakkale'de 18 Mart 1915'te yazdığı o zaferi, şimdi de inşallah Türk ve Kore iş birliğiyle yapılacak, inşa edilecek bu köprüyle (1915 Çanakkale Köprüsü) nakşedeceğiz. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne bu köprüyü yetiştirmek hedefimizdir. İnşallah erken olabilir, geç olmayacak." dedi.

Haliç Konge Merkezi'nde düzenlenen "Bitmeyen Ağıt Çanakkale" programına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve İstanbul Valisi Vasip Şahin katıldı.

"Çanakkale'nin Evlatları" isimli kısa film gösterimiyle başlayan gecede, Prof. Dr. Erol Parlak öncülüğünde hazırlanan, Türkçe, Kürtçe, Arnavutça ve Makedonca eserlerin yer aldığı "Bitmeyen Ağıt Çanakkale" albümünden eserler seslendirildi.

Erdoğan, dinletinin ardından yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla programı hazırlayan Prof. Dr. Erol Parlak'a ve sanatçılara teşekkür etti.

Kale Grubu Kurucusu İbrahim Bodur'u da anma fırsatı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, Bodur'un Türkiye'ye sanatta, eğitimde, sağlıkta ve pek çok alanda katkısının olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Sevgili kızının da bunu devam ettiriyor olması bizler için ayrı bir mutluluk vesilesi." dedi.

Erdoğan, yarın 1915 Çanakkale Köprüsü ile farklı bir adım atılacağını belirterek, şunları söyledi:

"Bu adımda Avrupa'yı Asya'ya, Asya'yı Avrupa'ya bağlıyoruz. Bu köprü dünyanın bir numarası oluyor. Türk'ün Çanakkale'de 18 Mart 1915'te yazdığı o zaferi, şimdi de inşallah Türk ve Kore iş birliğiyle yapılacak, inşa edilecek bu köprüyle nakşedeceğiz. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne bu köprüyü yetiştirmek hedefimizdir. İnşallah erken olabilir, geç olmayacak. Hedefimiz 100. yılı Allah bizlere nasip ederse ömür olarak, bunu beraber yaşayacağız. Hedefimiz 2053'te torunlarımız da bunu görsün, 2071'de torunlarımız da inşallah bunu yaşasınlar istiyoruz."

Prof. Dr. Erol Parlak'a Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde bir söz verdiğine değinen Erdoğan, "Bizden bir müzik üniversitesi istemişti. Ben de o gün sözü verdim. Şimdi de diyoruz ki biz: İnşallah bu müzik üniversitesini kuracağız, bunun adımını atacağız, çalışmalarına da Cumhurbaşkanlığında başlamış durumdayız." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehitleri rahmetle anarken, 15 Temmuz gazilerine de şifa diledi.

 

- "Her zaman değer katmaktan, bu ülke için çalışmaktan gurur ve onur duyduk"

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kale Grubu çalışanlarınca hazırlanan bir hediye takdim etti.

Takdim öncesi konuşan Okyay, "Çanakkale'yi andığımız böyle bir gecede huzurlarınızda olmaktan şahsım ve Kale Grubu adına son derece gurur ve mutluluk duyuyorum. Şehitler diyarı Çanakkale'de doğan ve Çanakkale ruhuyla, bu ülkede yatırımlarıyla büyümüş olan bir grubun temsilcisi olarak bu ülkeye her zaman değer katmaktan, bu ülke için çalışmaktan gurur ve onur duyduk. Bu sene de 60. yılımızı kutlarken bundan sonra da üretimlerimizin daima katma değer üreterek bu ülke için olacağını huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla da yarın temeli atılacak, memleketimize değer katacak olan köprü için de huzurlarınızda bir kez daha size teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER