ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2014 Çarşamba 22:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karaman'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karamanda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işçilerin kömür ocağında mahsur kaldığı Ermenek'te incelemelerde bulunmak üzere helikopterle saat 15.26'da Karaman'a gitti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenek'teki maden ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin, "Bu olayın olduğu anda yemeğin aşağıda yenmesine yönelik baskılar, böyle bir sıkıntıyı doğurmuştur. Bu 8 saatten, 6 saate inmesi bu tür işveren anlayışını farklı ele almamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bu 6 saat kendisinin orada çalışma olayıdır. Siz kalkıp buradaki yemekle ilgili olayını bu 6 saate yedirmeye kalkarsanız bunun hesabını devletin sorması gerekir. Çünkü siz bu hakkı ondan alamazsınız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaman'ın Güneyyurt Beldesi Pamuklar köyünde özel sektöre ait maden ocağında mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarını yerinde inceledikten sonra açıklamalarda bulundu.

Maden ocağına su dolması nedeniyle 34 işçinin mahsur kaldığını, bunlardan 16'sının madenden çıkmayı başardığını, 18 işçinin ise halen madende mahsur durumda olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu işçilerin çıkarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini bildirdi.

Olayın Ankara'da duyulmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Lütfi Elvan'ın hemen, bugün de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın olay yerine intikal ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bazı milletvekillerinin de olay yerinde işçilerin aileleri ve belde sakinleriyle birlikte süreci takip ettiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD başta olmak üzere Genelkurmay Başkanlığının 2 uçak ve 2 helikopterle, Kızılayın ekipleriyle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının personel ve araçlarıyla çalışmalara katıldığını ifade ederek, İstanbul, Ankara, Konya, İzmir büyükşehir belediyeleri ile Karaman ve ilçelerden gelen ekiplerin yoğun şekilde çalışmalara iştirak ettiğini anlattı. 

"Mahsur kalan 18 işçimizin oradan çıkartılması için son derece dikkatli, sabırlı, kararlı bir çalışma yürütülüyor" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Özellikle ülkemizde madencilikle ilgili yapılan çalışmaların Soma olayından sonra çok daha farklı şekilde ele alınmasına yönelik bir dizi yasal düzenleme yaptık. Bu yasal düzenlemeyle birlikte buralarda çalışan işçilerimize çok daha farklı imkanlar getirdik. Fakat bunu hazmeden veya hazmedemeyen işverenler var. İşverenlerin bunları hazmedemeyişi ne yazık ki bazı sıkıntıları doğuracağı belliydi. Bütün bunlara karşı her olay sorumluluğumuzu, mükellefiyetinizi devlet olarak daha da artırıyor. Burada şu andaki mevcut gelişmeler ve çalışan ki 180 burada çalışan sigortalı işçi söz konusu. 180 çalışan işçi acaba bu ocaklarda her türlü hakkını tam manasıyla alabiliyor mu, sosyal haklarını alabiliyor mu, ücretlerdeki durumları ne merkezde?

Bildiğiniz gibi mesai saatini 8 saatten 6 saate indirirken burada bir ağır iş yükü olması hasebiyle böyle bir adımı attık. Ama gel gör ki burada edindiğimiz bazı bilgiler bizleri ciddi manada bu işin üzerine daha da farklı gidilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu olayın olduğu anda yemeğin aşağıda yenmesine yönelik baskılar, böyle bir sıkıntıyı doğurmuştur. Bu 8 saatten, 6 saate inmesi bu tür işveren anlayışını farklı ele almamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bu 6 saat kendisinin orada çalışma olayıdır. Siz kalkıp buradaki yemekle ilgili olayını bu 6 saate yedirmeye kalkarsanız bunun hesabını devletin sorması gerekir. Çünkü siz bu hakkı ondan alamazsınız."

İşverenlerimizden daha sıkı tedbirler almalarını bekliyoruz

Servise yönelik şikayetler de olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunlarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız gerekli tetkikleri yapıyor. Tabii burada şimdi adli ve idari soruşturma başlamış durumda. Adli ve idari soruşturmalarda ne çıkacak, bunu göreceğiz. Hemen süratle bunun takibi ve neticesini almamız gerekiyor. Bu neticeyi alacağız çünkü işsağlığı ve güvenliği noktasında yapılan düzenlemelerin harfiyen uygulamaya girmiş olması ve bu noktada da özellikle bakanlığımızın bunu takip ettiğini bilmenizi isterim."

Vatandaşları dezenformasyon yoluyla yanlış bilgilendirenlerin olduğuna işaret eden Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu noktada yine tüm çalışanlara ve işverenlere, eğer işçi-işveren münasebetlerinin sağlıklı yürümesini istiyorsak burada farklı imkanları veya böyle bir beldede bunu nasıl sömürürüz anlayışıyla hareket etmeyi doğru bulmayız. Eğer biz, buradaki oluşan bu yasayla bu uyumu, bu işbölümünü tam manası ile gerçekleştirebilirsek bu türden acı hadiseleri asgariye düşürmüş oluruz. İşverenlerimizden ve işveren örgütlerimizden bu acı olayların önüne geçecek daha sıkı tedbirler almalarını, uygulamalarını bekliyoruz. Tabii burada biz de üzerimize düşen görevleri çok daha hassas bir şekilde özellikle hükümetimizin takip edeceğine olan inancım tamdır."

Umutlarımızı muhafaza etmek istiyoruz

İşçilerden ve işçi sendikalarından kendi sağlıkları, hayatları, aileleri ve çocukları adına güvenlik tedbirlerine dikkat etmelerini ve eksikliklere de mutlaka dikkat çekmelerini isteyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mahsur kardeşlerimiz konusunda umutlarımızı elbette muhafaza etmek istiyoruz. Bu hususta bizler, şu anda elimizden gelen son gayreti vermek suretiyle devam ediyoruz. Bakan arkadaşlarım bu işi sonuna kadar burada takip edecekler, kurumlarımız yine aynı şekilde burada tüm ekipleri ile süreci takip edecekler. İşçi kardeşlerimizi kurtarmak için fedakarca çalışan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Kazadan kurtulmuş olan işçi kardeşlerime, madende çalışan tüm işçilerimize geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum. Yakınları aşağıda olan ailelere sabırlar diliyorum. Şu anda içinde bulundukları haleti ruhiyeyi anlamamak mümkün değil. Tabii ki onu da anlıyoruz ve çalışmaları dünden itibaren Ankara'da bugün de yerinde inceledik. Bu saatten itibaren de çalışmaları yakından takip edeceğim. Milletimize geçmiş olsun diyor, 18 işçi kardeşimiz için hayırlı bir netice için dua ediyor, sizlere de teşekkür ediyorum."

Maden ocağında incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman'ın Ermenek ilçesinde su baskını nedeniyle 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağında incelemelerde bulundu.

Helikopterle, eşi Emine Erdoğan ile Ermenek'e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, maden ocağında, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile diğer yetkililer karşıladı.

Maden ocağı önüne kurulan Türk Kızılayı çadırına giden Erdoğan, kömür ocağında mahsur kalan işçilerin yakınlarını dinledi. 

Erdoğan, ardından Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Mobil Koordinasyon Merkezi'ne geçti. Burada, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Erdoğan, daha sonra maden ocağındaki çalışmaları yerinde inceledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER