ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 07:22

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Danimarka'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Danimarkada

Cumhurbaşkanı Adullah Gül, Kraliçe II. Margrethe'in daveti üzerine Danimarka'da.


Danimarka'ya 3 günlük devlet ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül çiftine, Kraliyet Sarayı'nda ihtişamlı karşılama yapıldı.

Kopenhag Kastrup Havalimanı'ndan Amelienborg Sarayı'na geçen Gül çifti, Amelienborg Sarayı'na varmadan Kraliyet Atlı Birlikleri tarafından karşılandı. Saraya kadar konvoya eşlik eden birliklerin arkasında saraya varan Gül çifti burada Kraliçe 2. Margrethe ve Prens Henrik ile saraya girdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün buradaki görüşme sırasında Kraliçe Margrethe'in 1967'da Türkiye'de balayını geçirdikleri dönemde çekilen bir fotoğrafını hediye ettikleri öğrenildi.

Daha sonra saraydan ayrılan Cumhurbaşkanı Gül, ayrılırken Türk bayrağıyla sevgi gösterisi yapan Burhan Bayhan adlı bir Türk öğrenciyi yanına çağırarak birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler daha sonra Danimarka-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kraliçe 2. Margrethe'nin davetlisi olarak bulunduğu Danimarka’da, Türk ve Danimarkalı iş adamları ile çalışma yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında siyasi ilişkilerin iyi düzeyde bulunduğunu belirterek, ekonomik ilişkilerde ise daha çok yol alınması gerektiğine inandığını vurguladı.

Danimarka Sanayiciler Birliği’ne gelişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, Veliaht Prens Frederik, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve İçişleri Bakanı Margrethe Vestager, Danimarka Sanayiciler Birliği Başkanı Karsten Dybvad ve TOBB Başkan Vekili Çamur Ali Kopuz karşıladı.

Yemekte yaptığı konuşmada iş adamları ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’den ilk kez Danimarka’ya devlet başkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirildiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında siyasi ilişkilerin iyi düzeyde bulunduğunu belirterek, ekonomik ilişkilerde ise daha çok yol alınması gerektiğine inandığını vurguladı. İki ülke arasında iki milyar dolardan az ticaret hacmi bulunduğunu, yatırımların çok az olduğunu da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Bunlar iki ülkenin potansiyeline çok uzak rakamlar, bu rakamlar çok büyüyebilir. Hâlbuki dış ticaret hacmine baktığımızda iki ülkenin de 350 milyar doların üstünde dış ticaret hacmi var.” dedi.

Türkiye’nin 1 trilyon dolar civarında GSMH ve 80 milyona yakın nüfusunun bulunduğunu, fert başına millî gelirin de 10 bin doları aştığını ve dinamik bir müteşebbisi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Bu potansiyeli son on yıl içinde reformlarla buluşturduk; hukuk reformları, makroekonomik reformlar, finans reformları, bütün bu reformlarla Türk ekonomisini içeriden-dışarıdan gelecek her türlü şoklara karşı çok güçlü hale getirdik ve nitekim Türkiye 2008’de yaşadığımız küresel krizden en az etkilenen ülkelerden biri oldu ve krize rağmen büyümeye devam ettik.” ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Gül, bu potansiyeli Danimarkalı global şirketlerin dikkatine getirmek için Türkiye’nin ekonomik durumunu anlattığını ifade etti.

AB ile müzakereye başlamış, Maastricht kriterlerini ve Kopenhag standartlarını uygulayan bir ülkenin Danimarkalı şirketler için daha güvenli olacağını, hem de daha büyük potansiyelden dolayı da getiri sunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül sözlerini, “O bakımdan bu ziyaret vesilesiyle hepimiz birbirimizi daha çok keşfederiz, daha çok ticaret yaparız.” diyerek tamamladı.

Yemekte ayrıca Danimarka Sanayiciler Birliği Başkanı Karsten Dybvad, TOBB Başkan Vekili Çamur Ali Kopuz ve Başbakan Yardımcısı Margrethe Vestager de birer konuşma yaptı.

(Ajanslar)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER