ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:44

Çukurovalı çiftçi yağmur bekliyor


Kadirli ilçesinde çiftçiler, mevsimin kurak geçmesi nedeniyle yağmur duası yaptı.
Anberinarkı köyü yakınındaki Savrun Çayı kenarında, çevre köylerden gelen çiftçi ve köylülerin katılımıyla yapılan programda, Kur'an-ı Kerim okundu, eller aşağı bakar şekilde dua edildi ve kurban kesildi.
Anberinarkı köyü camisinin din görevlisi Rafet Bilgiç, tarım bölgesi konumundaki Çukurova'da eylül ayından bu yana yeterli yağış olmadığını, bu durumun çiftçileri endişelendirdiğini söyledi.
Kuraklığın olmaması için dua ettiklerini ve Allah'tan hayırlı yağışlar vermesini istediklerini ifade eden Bilgiç, "Eylül ayından bu yana bölgemizde yeterli yağış olmadı. Bu nedenle çiftçilerimiz zor durumda. Yağmur duasına 7'den 70'e herkes katıldı. Temennimiz bir an önce yağmurun yağması. İnşallah dualarımız kabul olur" dedi.
Abdullah Türkyılmaz, köylüler ve çiftçiler olarak, 4 aydır yağmur yağmamasından dolayı buğdaylarının kuruduğunu ifade ederek, "Mahsullerimiz yağmur istiyor. Onun için çevre köylülerimizin katılımıyla yağmur duasına çıktık" diye konuştu.
Yağış olmadığı için toprak altındaki tohumların çürüdüğünü belirten Hamdi Öz adlı çiftçi de "Allah'tan hayırlı yağışlar ve bol bereketli mahsuller diliyoruz. Muhtarlarımız ve köylülerimizin desteğiyle yağmur duasına çıktık. Hayırlısı olsun" ifadesini kullandı.
İlçe Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir ise yağmur yağmaması üzerine kış ayında yağmur duasına çıkıldığına işaret etti. Çukurova bölgesinde ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarına dikkati çeken İspir, kısa süre içinde yağmur yağmaması durumunda çiftçilerin daha çok mağdur olacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER