ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 14:42

Çukurova, yağışla nefes aldı


Çukurova'da etkili olan sağanak, aylardır yağış bekleyen çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçinin gözünün aylardır gökyüzünde olduğunu ve yağış beklediğini söyledi.
"Şu an yağacak tek damla yağmura bile çok ihtiyacımız var" diyen Girmen, bir iki gün süreceği tahmin edilen yağışların devamının gelmesini dilediklerini ifade etti.
Yağışlardan önce bölgede ciddi kuraklık yaşandığına dikkati çeken Girmen, "Bölgenin büyük bölümünde hububat ekili. Bu da suya en çok ihtiyaç duyan ürün. Bu nedenle yağış olmaması, buralarda büyük hasara neden oldu. Yağan yağmur, hasar gören tarlalara fazla fayda sağlamayacak ancak ayakta kalan ürünlere büyük faydası olacak. Yeni sezon ekimlerinde de bu yağışın faydası olacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Kuraklığın, hububat alanlarında zarara yol açtığını belirten Girmen, şunları kaydetti:
"Araştırmalarımıza göre, hububatta bu yıl geçen yıla nazaran rekoltede yüzde 30'lara varan kayıp bekliyoruz. Bazıları, kış vakti havaların iyi gitmesinin iyi bir şey olduğunu zannediyor ama bunun ceremesini önümüzdeki yıl daha pahalı ekmek, daha pahalı simit, daha pahalı meyve ve sebze yiyerek biz ödeyeceğiz. Ayrıca kışlık ekim alanlarında üretim maliyetlerinde artış oldu. Bunu önlemek için yağışların kıt gideceği düşünülerek devletin, çiftçinin uyguladığı sulama modellerini değiştirmesi gerek. Damla sulama, normal sulamaya göre yüzde 60 oranında su tasarrufu sağlıyor. Ayrıca suya daha az ihtiyaç duyan ürün gamlarının da yaygınlaştırılması gerek."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER