ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:31

Çukurova Üniversitesi'nde hasat coşkusu

Çukurova Üniversitesinde hasat coşkusu


Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, erozyon yoluyla meydana gelen toprak kayıpları, küresel ısınma, susuzluk gibi sıkıntılar nedeniyle, tarım alanında araştırma faaliyetlerinin bugün, dünden daha fazla önemli olduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen geleneksel ‘Hasat Bayramı’ kutlamaları, Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde gerçekleştirildi.

Hasat Bayramına Vali Yardımcısı Halis Arslan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Elekçioğlu ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygün katıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar açılış konuşmasında, her yıl düzenlenen Hasat Bayramı’nın, üreticilerin bir yıllık emeğinin ve sabrının karşılığını aldığı geleneksel bir şenlik olduğunu ifade etti. Dünya nüfusunun hızla artmasına karşın tarım alanlarının sınırlı olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Kibar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tarımsal üretimin çok daha ciddi bir konuma getirildiğini kaydetti. Rektör Kibar, erozyon yoluyla meydana gelen toprak kayıpları, küresel ısınma, susuzluk vb. sıkıntılar nedeniyle, tarım alanında araştırma faaliyetlerinin bugün, dünden daha fazla önemli olduğunu ifade etti.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Elekçioğlu, insanlık tarihi boyunca temel besin kaynaklarının başında gelmesi nedeniyle, buğday üretiminin büyük bir öneme sahip olduğunu ve hasat zamanının, bir dönemlik emeğin, sabırla bekleyişin ve umudun karşılığının alındığı bir süreç olduğunu belirtti. Doğaya ve ekolojiye tarım kadar bağlı başka bir üretim şekli olmadığının altını çizen Prof. Dr. Elekçioğlu, üreticinin tohumunu ekmesi veya bitkisini dikmesinden sonra bitkilerin doğa ile baş başa kaldığını ifade etti. Prof. Dr. Elekçioğlu, don, dolu, zamansız yağış, fırtına, aşırı sıcaklık vb. etkenler nedeniyle tarımda üretim garantisi olmadığını belirtti.

Adana’nın tarımsal potansiyeli en büyük illerin başında olduğunu belirten Prof. Dr. Elekçioğlu, son yıllarda Adana’da tarım sektörüne büyük yatırımların yapıldığını ve bu duruma paralel olarak tarıma dayalı sanayinin de hızla geliştiğini ifade etti. Prof. Dr. Elekçioğlu, artan nüfusun beslenme gereksinimi, toprak ve su kaynaklarının giderek azalması ve bozunumu, iklim değişikliği gibi küresel tehditler, açlık ve yoksulluk gibi sorunların daha ön plana çıkması ile bölgemizde yapılan tarımsal faaliyetlerin önemini daha çok artıracağını belirtti.

Vali Yardımcısı Halis Arslan da Ziraat Fakültesinin, Çukurova için başarılı çalışmalar yaptığını, tarımsal faaliyetlerin bütün alanlarında üniversitenin başarısını takdirle karşıladıklarını belirtti.

Açılış konuşmaları sonrasında gerçekleştirilen folklor gösterisinin ardından geleneksel hasat yapıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER