ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:15

Çukurova Üniversitesi CERN'de!

Çukurova Üniversitesi CERNde!


Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, öğretim üyeleriyle birlikte Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ni (European Council for Nuclear Research - CERN) ziyaret etti.

CERN Genel Direktörü Prof. Dr. Dieter Heuer'un davetlisi olarak genel direktörlüğün organizasyonunu yaptığı toplantılara katılan Rektör Kibar ile birlikte, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Başıbüyük'ün de yer aldığı Çukurova Üniversitesi heyeti, CERN’de bulunan deneylerin merkezi birimlerini ziyaret ederek detaylı bilgi aldı. Ziyarette parçacık fiziği konusunda yapılan çalışmaların yanı sıra, bilgi - bilişim teknolojileri ve tıp alanında tanı ve tedavi amaçlı kullanılabilecek hızlandırıcılar, detektörler ile ilgili çalışmalar da incelendi.

Ayrıca, CERN'de deneysel yüksek enerji fizik alanında çalışmalarını sürdüren Çukurova Üniversitesi öğretim üyeleri ve danışmanlıklarını yaptıkları fizik bölümü lisansüstü öğrencileri ile bir toplantı yapılarak çalışmaları hakkında bilgi alındı. CERN ile bilimsel işbirliğinin mühendislik ve tıp alanlarına yaygınlaştırılmasıyla ilgili yapılacaklar konusunda CERN yetkilileriyle görüşmeler yapıldığı ve yeni işbirliklerinin oluşması için ortamların sağlandığı ziyaret sırasında bundan sonraki süreçlere ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER