ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:52

Cudi'de "Nuh'un Gemisi'ne Doğru" belgeseli çekilecek


Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, "Eğer çözüm süreciyle ilgili sorunlar çözülürse ve normalleşme başlarsa Cudi Dağı'nın en tepesine çıkıp Nuh'un Gemisi'ne Doğru isimli bir belgesel çekeceğiz" dedi.
     Baz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazreti Nuh'un gemisinin kalıntılarının Cudi Dağı'nda olduğuna dair pek çok işaret olduğunu belirtti.
     Kur'an-ı Kerim'de Hud Suresi'nin 44. ayetinde hazreti Nuh'un gemisinin Cudi Dağı üzerinde durduğunun bildirildiğini aktaran Baz, "Geminin durduğu düşünülen bölgeye Sefine adı veriliyor. Sefine, Arapça gemi demek. Burada 1980'den önce her sene çevre illerden ve Şırnak'tan binlerce insanın katıldığı festivaller düzenlenirdi. 4 ateş yakılırdı. Her gün onlarca kurban kesilirdi. 7 defa buraya çıkan hacı kabul edilirdi. Burada ayrıca bir mescit var, zemzem suyuna benzeyen bir su var. Bütün bunların belgeselini çekeceğiz" diye konuştu.
     Cudi Dağı'nın sadece Türkiye'de değil dünya kültüründe de çok önemli bir yeri olduğunu anlatan Baz, şöyle konuştu:
     "Bende Cudi Dağı'nda bulunmuş eski paralar var. Dağın tepesinde çok önemli birkaç tarihi köy var. 500 keçinin ve koyunun barınabildiği muazzam büyüklükteki mağaralar var. İnsanlar 1980'den önce bu mağaralarda hayvanlarını barındırıyordu. Hem endemik bitki hem görsellik açısından hem de dağcılık açısından en güzel dağlardan. Yürümesi çok kolay, manzarası çok güzel. Zirveye vardığınız zaman Irak ve Suriye'yi görüyorsunuz. Biz bölgedeki zenginlikleri dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bunun için bir belgesel hazırlığı yaptık. Planımız, projemiz, her şeyimiz hazır. Eğer çözüm süreciyle ilgili sorunlar çözülürse ve normalleşme başlarsa Cudi Dağı'nın en tepesine çıkacağız ve Nuh'un Gemisi'ne Doğru isimli bir belgesel çekeceğiz. Bu belgeseli Türkçe, Kürtçe ve İngilizce yayınlayacağız."
    
     -"İnsanlar Cudi'ye çıkmak istiyor" -
    
     Aynı zamanda Cudi'nin romanını yazdığını ve dağdaki güzellikleri görüp yazmak için arkadaşlarıyla Cudi'nin yarısına kadar çıktıklarını anlatan Baz, "Tamamen bakir bir alan. Hiçbir noktası gezilmemiş, görülmemiş. Sadece 50 yaşın üstündekiler, Cudi'yi görebilmişler. İnsanlar, bir an önce efsanelerin anlatıldığı bu dağa çıkmak istiyorlar. Sabırsızlıkla normalleşme sürecinin başlamasını bekliyorlar" ifadelerini kullandı. Baz, tamamen dağcılık yöntemleriyle dağa çıkacaklarını, olası mayın tehlikesine karşı askeri güçlerden yardım isteyeceklerini kaydetti.
     Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte bölgeye huzurun geldiğini vurgulayan İbrahim Baz, sürecin her şeyden önce insanların psikolojik olarak rahatlamasını sağladığını dile getirdi.
    
     -"Gemiyi Cudi'de arama gündemimizde"-
    
     Nuh'un gemisini Cudi Dağı'nda arama projesinin gündemlerinde olduğunu da ifade eden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, "Şırnak Üniversitesi olarak 27-29 Eylül 2013 tarihlerinde Uluslararası hazreti Nuh ve Cudi Dağı sempozyumu düzenleyeceğiz. Bu sempozyumda hazreti Nuh ve Gemisi, Tufan ve Cudi Dağı konularında bilim adamlarının görüş ve düşüncelerini alacağız. Gemiyi Cudi'de arama kararı, bu sempozyumdan sonra alınabilir" şeklinde konuştu.
     Baz, Cudi'nin yanı sıra bölgede bulunan Gabar, Kato ve Herekol dağlarında da çok sayıda tarihi eser bulunduğunu, Kato ve Herekol dağındaki ters lalelerin de eşsiz güzellikte olduğunu belirtti.
    
     -Hazreti Nuh'un gemisi ve tufan olayı-
    
     Öte yandan Şırnaklıların "Şehr-i Nuh" olarak da telaffuz ettiği kenti tanıtmak için Şırnak Üniversitesi, "Uluslararası Hazreti Nuh ve Cudi Dağı Sempozyumu"na hazırlanıyor.
     Sempozyum için hazırlanan internet sitesinde tufan olayı şöyle anlatılıyor:
     "Hazreti Nuh ve tufan olayı insanlık ve peygamberler tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisidir. Tevrat ve Kur'an-ı Kerim'de hazreti Nuh ve tufan olayından birçok yönüyle bahsedilmiştir. Hazreti Nuh'un peygamberliği ve tufanın gerçekleştiği konusunda gerek ilahi kitaplarda ve gerekse diğer kaynaklarda görüş birliği olmasına rağmen tufanın yerel mi genel mi olduğu ve ayrıca tufanın meydana geldiği yer hususunda farklı görüşler mevcuttur. Kur'an'da hazreti Nuh'un gemisinin Cudi Dağı'na oturduğu bildirilmiştir. Tevrat'taki ifadeler ışığında da tufanın Mezopotamya bölgesinde olduğu yorumları yapılmıştır. Ancak tufanın tam olarak nerede meydana geldiği ve hazreti Nuh'un gemisinin nerede olduğu halen tartışılan bir konudur. Kur'an'da hazreti Nuh'un gemisinin Cudi Dağı üzerinde durduğu bildirilmiş olmasına rağmen, geminin Ağrı dağında olduğu iddiaları da mevcuttur. Bu sebeple konunun bilimsel araştırmalar ışığında ortaya çıkarılması bir gereklilik arz etmektedir."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER