ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:43

Cudi Dağı'nda vahşi hayat görüntüleniyor


Güneydoğu'da terör nedeniyle ihmal edilen yabani hayvan tespit çalışmaları, çözüm süreciyle birlikte hızlandırıldı.
Şırnak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından Cudi Dağı’nda yaban hayvanı tespiti için yapılan çalışmalarda çizgili sırtlan, oklu kirpi, yaban domuzu, tilki, yaban keçisi gibi hayvanlar tespit edildi.

Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte Güneydoğu’nun güzellikleri de bir bir ortaya çıkmaya başladı. Şırnak’ta yapılan çalışmalarda yabani hayvanlar tespit edilerek kayıt altına alınıyor. Çalışma kapsamında bilgi veren Şırnak Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Orhan Kalay, 07 Nisan’da Cudi Dağı’nda yaban hayvanı türlerinin tespitine yönelik başlatılan fotokapan çalışması tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Bölgeye yerleştirilen fotokapanlardan muhtelif zamanlarda yaban hayvanlarına ait görüntülerin elde edildiğini kaydeden Kalay, "Çizgili sırtlan, oklu kirpi, yaban domuzu, tilki, yaban keçisi gibi görüntülenmesi kolay olmayan türlerin görüntülenerek tespit edilmesi, bölgemizin fauna bakımından oldukça zengin olduğunun bir göstergesidir." dedi.

Bu çalışmanın zamanla tüm il sınırlarında daha değişik türlerin tespitine yönelik olarak genişletileceğini belirten Kalay, özellikle barış süreci ile birlikte yaklaşık 30 yıldır bakir kalan bölgelere vatandaşlarımızın gittiklerine dair duyum aldıklarını, tüm vatandaşlarımızdan bu bölgelerde yaşamlarını sürdüren yaban hayvanlar konusunda daha duyarlı olmalarını, doğal kaynaklarımızın, doğal zenginliklerimizin sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde korunması gerektiği belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER