ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:15

Cübbeleri giyen avukatlar trafiği kapattı

Cübbeleri giyen avukatlar trafiği kapattı


Gezi Parkı eylemleri için dün İstanbul Adalet Sarayı’nda eylem yapan, daha sonra gözaltına alınan avukatlara destek vermek isteyen Ankara Barosu’na üye avukatlar, cübbelerini giyip Kızılay’a yürüdü.

Ankara Adliyesi önünde toplanan ve kısa bir açıklama yapan avukatlar, buradan Kızılay’a hareket etti. Atatürk Bulvarı Kızılay istikametini trafiğe kapatan cübbeli avukatlar, ‘Savunma susturulamaz’, ‘Acil demokrasi’, ‘Adalet istiyoruz’ dövizleri açtı. Avukatlar, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Diktatör istifa’ sloganları attı. Avukatların trafiği kapatması üzerine polis ekipleri Kızılay çevresinde güvenlik önlemi aldı. Kızılay Meydanı'nda konuşlanan TOMA aracını gören avukatlar, aracı yuhaladı. Avukatlar, daha sonra Gazi Mustafa Kemal Bulvarı-İzmir Caddesi istikametinden eski Danıştay Parkı yanında bulunan Baro'ya ait kültür merkezine geçti.

"AVUKATLIK SALDIRI ALTINDA"

Burada toplanan avukatlar adına konuşan Ankara Barosu Başkan Vekili Avukat Sema Aksoy, avukatlık mesleğinin saldırı altında olduğunu öne sürdü. Aksoy, “Dünyanın en büyük adalet sarayını yaptılar ama içine adaleti koyamadılar. Aynı fakültelerden mezun olduğumuz ve söylediklerinden dolayı ne yazık ki aynı sıralardan geçmiş olmaktan üzüntü duyduğumuz bazı yetkililerin emir ve talimatlarıyla dün, İstanbul Barosu avukatları, çalışma mekânları, evleri, yuvaları olan adliyede gözaltına alınmıştır.” dedi.

Hangi siyasi görüşten olursa olsun, meslektaşlarına yapılan saldırıyı kendilerine yapılmış olarak saydıklarını ifade eden Aksoy, "Ayağa kalkıyoruz. Bu, hep böyleydi. Bundan sonra da böyle olacak. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından avukatlar olaysız şekilde dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER